Palandöken: Bağ-Kur'da Prim Ödeme Gün Sayısı Düşürülmeli

Kayıt dışı istihdamla mücadele ile sigorta prim ve günleri hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  çırakların sigorta primlerinin artırılıp bağ-kurlu sigortalıların prim günlerinin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

-‘ESNAFLARIMIZA SON BİR KEZ BORÇLANMA İÇİN HAK TANINMALI’

1982-2000 yılları arasında vergi, sicil ve oda kaydı bulunan ancak Bağ-kur’a kayıt yaptırmamış olan esnafların mağduriyetine dikkati çeken Palandöken, ‘1982-2000 yılları arasında Bağ-Kur’a kayıt yaptıramamış olan esnafımızın mağduriyeti çok büyüktür. Nitekim kurumun o tarihte kayıt yaptırmamış olan esnafları resen kayıt etme zorunluluğu da vardır. Esnaflarımıza bu borçlanmanın sağlanması için son bir kez hak tanınması büyük ihtiyaçtır’ dedi.

-‘ESNAF VE SANATKARLAR EKONOMİNİN BAROMETRESİDİR’

Ağustos 2016 itibariyle iş yerlerindeki kayıt dışı istihdam oranının yüzde 56,1 olduğunu bildiren Palandöken, ‘Bu yılki mücadelemiz, çalışma hayatının kanayan yarası olan kayıt dışı istihdamla mücadeledir. Herkesin bildiği üzere esnaf ve sanatkarlarımız ekonominin barometresi ve temel taşıdır. Ülkemizde 27 milyon 500 bin kayıtlı istihdam bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 15 milyonluk kesimi ise 10 ve altında işçi çalıştıran işyerlerinde çalışmaktadır’ diye konuştu.

-‘SİGORTA PRİMLERİNE VERİLEN TEŞVİK ARTIRILMALI’

Palandöken esnafların yanlarında 1-2 kişi çalıştıran mikro işletmeler olduğunu hatırlatarak istihdama  esas katkıyı yanlarında çalıştırdıkları çırak ve kalfalarla sağladıklarını kaydederek ‘Sigorta primlerine verilen teşvikin işletmelerin kayıtlı şekilde istihdam ettikleri çalışan sayısıyla doğru orantılı olarak artırılması halinde, kayıt dışının azalacağı ortadadır’ şeklinde konuştu.

-‘MEB’İN ÇIRAKLARIN SİGORTASINI ÖDEMESİ İLE İSTİHDAM ARTAR’

Öte yandan Palandöken, çırakların kısa vadeli sigorta primlerinin de MEB tarafından ödenmesinin çırak istihdamını artıracağına dikkati çekerek şunları söyledi: ’19 Haziran 1986’dan beri sigorta primi ödenmiş çırakların, primlerini ödemek şartıyla çırak olarak çalışmaya başladıkları tarihin sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır.’ Palandöken, dikkat çektiği bir diğer konu olan emeklilik için aranan prim gün sayısı hakkında ise ‘Emeklilik için aranan prim gün sayısı Bağ-Kur sigortalıları açısından halen 9000 gün olarak uygulanmaktadır. Bağ-Kur’lu sigortalıların da prim gün sayısının SSK’lılar gibi 7200 güne düşürülmesi gerekmektedir’ şeklinde konuştu.

Kaynak: www.tesk.org.tr

Bu Yazıyı Paylaşın