Motorlu Taşıt Vergisi’nde Taksit ve İndirim İmkânı

Her yıl iki taksit halinde ödediğimiz Motorlu Taşıt Vergisi (MTV)’nin ilk taksitini ödeme süresi başladı ve  31.01.2024 Çarşamba günü sona eriyor.

Bu yıl Motorlu Taşıt Vergisi’ne % 58,46 zam geldiğini de baştan hatırlatalım.

KAÇ LİRA ÖDENECEK?

Ödeyeceğiniz MTV’nin kaç lira olduğunu burada yazmak ciddi anlamda zaman kaybı, çünkü liste gerçekten uzun. Üstelik artık ilk iktisap tarihinin 01.01.2018 öncesi ve sonrası olması da önem kazandı, MTV listesi daha da uzadı. Zaten Gelir İdaresi Başkanlığı da bu konuda güzel bir uygulama kullanıyor. Bu uygulamayı kullanırken bilmeniz gerekenler T.C. kimlik numaranız ve araç plakanız.

Yine de yazılı olarak göreyim derseniz, sıralı tam listeyi Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 56) – altinoz.com.tr adresinde bulabilirsiniz.

NASIL ÖDENECEK?

Peşin olarak ödeyebileceğiniz gibi banka kredi kartları taksit imkânı da sunuyor. Eskiden bu taksitlendirmeden yararlanabilmek için ödemeyi bankaların internet şubelerinden yapmanız mecburiydi. Ancak artık böyle bir mecburiyet yok. Motorlu Taşıt Vergisi ödemesini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan direkt olarak yapsanız da bankalar taksitlendirmeyi kendileri yapıyorlar. Siz ekranda tek çekim olarak görüyorsunuz ama ekstrenize taksitlenerek geliyor. Ödeme öncesi anlaşmalı banka ve kartları kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca biliyorsunuz, artık motorlu taşıt vergisini özel bankalardan sadece kredi kartınızla ödeyebiliyorsunuz, peşin ödeme yok.

HANGİ BANKA KAÇ TAKSİT?

Ben tespit edebildiklerimi ya da çok kullanıldığına inandığım bankalara ait taksit sayılarını yazacağım:

Ziraat Bankası 4 taksit
İş Bankası 3 taksit
Denizbank 3 taksit
Yapı Kredi 3 taksit
Akbank 4 taksit
Garanti Bankası 2 taksit
Halk Bankası 3 taksit

SIKINTI LİMİTLERDE

Tabii kredi kartıyla taksit imkânının getirilmesi iyi de, kredi kartlarında limit bulabilmek mümkün mü onu bilemiyorum. Son dönemde neredeyse zaten her harcamanın kredi kartlarıyla yapılması ve kartların asgari ödemelerle götürülebiliyor olması da bugünün gerçeği. Bir de buna yapılandırma yoluna gidildiği için kartların kapatılmış olmasını eklersek, kartla ödeme yapmak da zor gözüküyor. Yine de taksitlendirmenin, bilhassa birden fazla ticari aracı bulunanlara bir nefes aldıracağı da kesin.

YA İNDİRİM?

İndirimin özeti de şu: Ödeyeceğiniz MTV bedeli, aracınızın kasko değerinin % 5’inden daha fazla olamaz. Bu indirim hakkı kimlere tanınmış, nasıl yararlanılacak bunlara bir bakalım.

KİM NASIL YARARLANABİLİR?

Öncelikle aracınız otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzerlerinden olmalı. Kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüsler bu indirimin kapsamında değil.

Aracınızın kasko değerinin yüzde beşi, ödemeniz gereken MTV’den daha yüksek ise yapılacak bir şey yok. Ancak, aracınızın kasko değerinin yüzde beşi, ödemeniz gereken MTV’ den daha düşük ise, o zaman bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz.

Aracınızın kasko değerini sigorta acentenizden öğrenebileceğiniz gibi, internet üzerinden de öğrenebilirsiniz.

KASKO SİGORTANIZ YOK MU?

“MTV indirimi kasko değeri üzerinden yapılıyor, benim aracımın kaskosu yok.” diye endişelenmeyin. Aracınızın kasko sigortası olsun olmasın hiç fark etmez, iki kapı dört teker bu iş için yeterli. Çünkü her aracın bir kasko değeri var.

NE YAPILACAK?

İndirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, İnteraktif Vergi Dairesi’nden başvuru yapmanız yeterli olacak.

YA GEÇMİŞ YILLAR?

Zaman aşımı 5 yıl olduğuna göre 2019, 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında yine aynı hesaplamaya göre ödediğiniz fazla MTV varsa, bunları da İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapacağınız başvuru ile geri alabilirsiniz.

Ancak bilin ki başvuru şart. Yani siz başvurmadığınız sürece harekete geçecek bir mekanizma yok.

Bu Yazıyı Paylaşın