Bütün Emekliler Promosyon Alabilecek mi?

Kimsenin tadını kaçırmak istemem ama, bütün emekliler promosyon alamayacak. Yılan hikâyesine dönen emekliye promosyon konusu sonunda “müjde” ile sonuçlanmış gibi gözükse de, yapılan açıklamalarda ince bir nokta var ve emeklilerin de gözünden kaçmış olabilir. Bugüne kadar gayet iyi takip edip sitede hakkında defalarca haber ve yazı yayımladığımıza göre, bu son “müjde”yi de açıklayalım.

EMEKLİLER NE KADAR MAAŞ PROMOSYONU ALACAKLAR?

Öncelikle açıklanan promosyon rakamları asgari rakamlar. Yani bankalar daha fazla promosyon ödemesi yapmak isterlerse kimse bankaların elini kolunu tutmuyor. Promosyonu istedikleri kadar verebilirler. Ancak en az ve tek seferde verecekleri rakamlar şöyle:

1.000 TL. altında emekli maaşı alanlara 300 TL.

1.000 TL.-2.000 TL. arasında emekli maaşı alanlara 375 TL.

2.000 TL. üzerinde emekli maaşı alanlara 450 TL.

Bu promosyon ödemeleri tek seferde yapılacak ve bankalar emekliler ile maaş ödemesini başka bir bankaya aldırmamaları için 3 yıllık sözleşme yapacaklar. Yani promosyonu alacaksınız, sözleşmeyi imzalayacaksınız, bonservisiniz 3 yıl süreyle o bankada olacak.

HANGİ EMEKLİLER MAAŞ PROMOSYONU ALACAK?

İşte konunun en önemli noktası burası. Emekli promosyonu anlaşması kamu bankaları ile yapıldığı için, eğer emekli maaşınızı “devlet” bankalarından alıyorsanız, maaş promosyonu alabileceksiniz. Eğer maaşınızı özel bankalardan alıyorsanız, en azından şimdilik maaş promosyonu alamayacaksınız.

EMEKLİ MAAŞINIZI DEVLET BANKALARINA TAŞIRSANIZ?

Elbette emekli maaşınızı bu promosyonu alabilmek için hemen devlet bankalarına taşıyabilirsiniz. Ancak orada da önünüze şu gelebilir: Eğer maaşınızı daha önce devlet bankalarından özel bankalara taşırken, özel banka ile emekli maaşınızı belirli bir süre aynı bankadan alma ile ilgili bir taahhütname imzaladıysanız, ki bankalar farkında olmadan bir şey imzalatma konusunda mahirdir, o zaman yapabileceğiniz bir şey yok. Promosyon alan emekli arkadaşınızın çay ısmarlamasını bekleyeceksiniz.

VARILAN NOKTA BAŞARIDIR

Bütün bunlara rağmen, bu işin başını çeken Türkiye Emekliler Derneği’nin vardığı nokta başarıdır. Bir araya gelerek verilen mücadelenin herkese sağladığı avantaj ortada. Evet, Türkiye’de neredeyse 10 yıl sürdü ama, sonunda bir noktaya varıldı. Güle güle harcayın.

Bu Yazıyı Paylaşın