“Minibüslere Otobüs Vergisi 2018’de Esnafı Daha da Vuracak”

Verilen sözlere rağmen minibüslerin otobüs vergisi ödemesinin önüne geçilmediğini belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Ruhsatında minibüs yazan araçlar iş vergi ödemeye gelince otobüs vergisi ödüyor. İki seçimdir bu kanunun düzeltileceği yönünde müjde verildi ama sözler tutulmadı” dedi.

Minibüslere otobüs vergisi ödetmenin ne vergi adaletiyle ne de mali güç ilkesiyle bağdaşmadığını ifade eden Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Apaydın, “Fabrikada minibüs olarak üretilen, ruhsatında minibüs yazan, trafik sigortası poliçesinde minibüs yazan, çalışma ruhsatını ve güzergah belgesini minibüs olarak alan, daha da ötesi vergi dairesindeki mükellefiyetinde dahi minibüs işletmesi olarak kaydedilen araçlar iş motorlu taşıtlar vergisi ödemeye gelince otobüs vergisi ödüyor. Bu uygulama ne vergi adaletiyle ne de mali güç ilkesiyle açıklanabilir” dedi.

2017 yılı tarifesine göre 1-6 yaş arasındaki bir minibüsün motorlu taşıtlar vergisi 776 TL iken, minibüsçü esnafının otobüs tarifesinden bin 958 TL vergi ödediğinin altını çizen Apaydın, “Halen TBMM Genel Kurulunun gündeminde olan torba kanun yasalaştığında 2018 yılında bu fark çok daha fazla artacak. Akaryakıttan trafik sigortasına kadar tüm maliyetleri artan minibüsçü esnafına bir mali darbe de motorlu taşıtlar vergisinden gelecek. Son iki seçimde de minibüsçü esnafına bu verginin düzeltileceği müjdesi verildi ama nedense bu sözler bugüne kadar tutulmadı. 018 yılı minibüsçü esnafının en zor yılı olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın