tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Meşhur Ağır Babaanne Yorganının İnsan Psikolojisine Faydalı Olduğu Ortaya Çıktı

Düzenli olarak gece uykusu uyumamak zamanla çok daha önemli hale gelebilecek birçok sağlık problemi yaratıyor. Nedeni her ne olursa olsun uzun süren uykusuzluk problemi hayat kalitenizi önemli bir derecede aşağıya indirecektir. Konsantre olmanız zorlaşır, işte veya okulda üretkenliğiniz azalır, arkadaşlarınıza, ailenize karşı toleransınız azalır, çabuk irrite olabilirsiniz. Ayrıca uzun zaman devam eden uykusuzluğun kalp krizi ile ilişkili olabileceğine dair yapılan bazı araştırmalar mevcuttur. Yani kısacası uyku fazlasıyla önemlidir. Peki ama bunun hangi yorganla yattığımız ile ne ilgisi var?

Aslında bu bilgi, aile büyükleriyle zaman geçirmiş ve ufaklığındaki o ünlü ağır babaanne yorganlarının altında güzelce uyumuş insanlar için hiç şaşırtıcı olmayacak. Fakat son zamanlarda uluslararası deneylerde yapılan gözlemler biz Türklerin bizzat tanık olduğu bir olayı bilimsel olarak kanıtlamış durumda; Ağır yorgan altında yatmak, stres bozuklukları, anksiyete, uykusuzluk sorunları ve daha birçok psikolojik hastalığa gerçekten de yarar sağlıyor.

Konu üzerinde araştırma yapan bilim adamlarına göre, özellikle uyku öncesi vücut üzerinde hissedilen ve rahatsız edici olmayan bir kuvvet insanı oldukça hızlı bir biçimde sakinleştiriyor. Bu etkinin çalışma prensibinin sarılma ile benzer olduğunu dile getiren araştırmacılar, anne kucağındayken, sıkıca sarılan bebeklerin ağlamayı kesmesinin altında yatan bilimsel nedeninde bu etki olduğunu söylüyorlar.

İşte bu noktada özellikle bebekken, ağır bir yorganın altında yatarken huzurlu hissetmenizin nedeni ortaya çıkıyor. Yorganın üzerinizde yaptığı kuvvet ve sarılma hissi, anne kucağındaki güvenliği hatırlattığı için beyinde oksitosin salınımını çoğaltarak size kendinizi huzurlu ve güvende hissettiriyor. Yani bebekliğimizden gelen ve esprilere konu olan bu olayın altında bulunan bilimsel bir gerçek var.

Birbirinden bağımsız olarak yapılan araştırmalara göre vücut ağırlığının yüzde onu kadar ağırlıktaki bir yorganla yatmak gerçek manada, parasempatik sinir sistemini harekete geçirerek, güvenlik ve sakinlik hissi yaratarak stres, korku, sinir gibi duyguları azaltıyor. Yani ortalama 60 kg ağırlığında bir kişinin 6 kg’lık bir yorganla yatması, depresyonu azaltır ve sinir sistemine fayda sağlayacak etkiler ortaya çıkarta biliyor.

Ne diyelim bir bildiği varmış gerçekten de eskilerin..