Kasaplardan ‘Yerli Et Al’ Kampanyası

Geçtiğimiz aylarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Et ve Süt kurumu aracılığı ile 2 market zincirinde ucuz et satışına başlamasının ardından Türkiye Kasaplar Konfederasyonu tarafından yerli etin tüketimi için başlatılan ‘1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al, hem kasabına hem de çiftçine sahip çık’ kampanyasına destek giderek artıyor. ‘1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al, hem kasabına hem de çiftçine sahip çık’ kampanyasına Kütahyalı kasaplardan tam destek geldi.

Marketlerde ithal ucuz et satılmasına karşın Türkiye Kasaplar Konfederasyonu tarafından başlatılan ‘yerli et’ kampanyasına Kütahyalı kasaplarda katıldı.  ‘1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et al, hem kasabına hem de çiftçine sahip çık’ kampanyasına Kütahyalı kasaplardan tam destek geldi.

MAĞDURUZ

Kütahyalı kasaplar, dükkanlarının camlarına yapıştırdıkları afişlerle vatandaşların yerli eti tüketmeye davet ediyorlar.  Ucuz etin marketlerde satışının yapılması ile işlerinin iyice düştüğünü söyleyen kasap Seydi Yakacı, “Yurt dışından ithal etin getirilip satılması hem üreticilere hemde kasaplara büyük zarar vermektedir. Konfederasyonumuz tarafından hazırlanan bu afiş vatandaşların yerli eti tercih etmesi konusunda hazırlanmış bir afiştir. Bu afiş ile besicimiz çok büyük derecede mağdur olmakta. Kasaplarda bu konuda mağdur. Yurt dışından getirilen etler bir çözüm değil. Bugün kasapların yüzde 50’si ya satılık yada devren kiralıktır. Varsa müşteri ben hemen satmaya hazırım. Çünkü biz burada 12 kişi çalıştırıyoruz. Ben iş yapayım yada yapmayayım benim dolaplarım çalışıyor, elemanlarımın parasını veriyorum” diye konuştu.

İÇ PİYASA ÖLDÜ

Kasap Hasan Edgin ise, “Konfederasyon tarafından hazırlanan bu afişi bizde dükkanımızın camına astık, müşterilerimiz 1 kilo Sırbistan eti yerine 750 gram yerli et alsın hem kasabına hem de çiftçine sahip çıksın istiyoruz. Şuan köylü zararda, çünkü iç piyasa öldü. Bir bardak çay 1 lira, sütte 1 lira. Yem çok pahalı. Yetkililer ‘bunu ucuzlatacağız’ diyor. Devlet evvela süt piyasasını, yem piyasasını düzeltsin. Dışarıdan getirilen etlerde büyük vilayetlerde kalıyor. Küçük şehirlere gelmiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın