Vatan Şairi Gökyay, Başkentte Panelle Anıldı

‘Bu Vatan Kimin’ şiirinin yazarı İnebolu’lu hemşehrimiz Orhan Şaik Gökyay, Ankara Kastamonulular Platformu tarafından düzenlenen panelle anıldı.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Merkezi çok amaçlı salonunda yapılan panel, Saygı duruşu, İstiklal marşı ve Orhan Şaik Gökyay’ın hayatını konu alan sinevizyon gösterisi ile başladı.

Panelin açılış konuşmasını Platform Koordinatörü Bekir Kara yaptı. Kara konuşmasında vatan şairi Gökyay’ın, Türk edebiyat tarihindeki yerine vurgu yaptı.

Kara; “Memleketin yetiştirdiği tüm değerlere hep beraber sahip çıkmamız gerekir. Platform olarak memleketimizin yetiştirdiği değerlere sahip çıkmayı kendimize ilke edindik. Ancak bir sitemimi de dile getirmeden geçemeyeceğim. Gönül isterdi ki hemşehrilerimiz bu salonu doldursaydı. Vatan şairine de bu yakışırdı.” dedi.

 

Panelin konuşmacılarından İnebolulu hemşehrimiz E. Albay Atakan Köksal ise Orhan Şaik Gökyay’ın milli mücadele yıllarının tüm zorluklarını çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadığını ve bunu şiirlerinde görüldüğünü söyledi.

Bıraktığı eserlerin aradan geçen onca zamana rağmen edebiyat dünyasında ayrı bir yeri bulunduğuna dikkat çeken Köksal; “Vatan şairimiz Gökyay Kurtuluş Savaşı yıllarında İstanbul’dan Ankara’ya geçenler arasındadır. Gerek bıraktığı eserler gerekse vatan sevgisini gelecek kuşaklara aktarma mücadelesi için Gökyay’ın minnet ve şükran’la anıyoruz”diye konuştu.

Diğer Panelistler, Hacettepe Üniversitesi eski Öğretim Üyesi Araçlı hemşehrimiz Prof. Dr. Sadık Erik, Celal Ogan ve Nusret Kebapçı da Orhan Şaik Gökyay’ın hayatı ve eserleri ile ilgili katılımcılara bilgilendirmede bulundular.

İNEBOLU’YA “YİĞİT”LİK ÜNVANI VERİLMESİ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Diğer yandan panel sonunda Kastamonulular Platformu tarafından İnebolu’ya ‘Yiğit’lik ünvanı verilmesi için imza kampanyası başlatıldı. İnebolu’nun milli mücadelede büyük yararlılıklar gösterdiği vurgulandı. İmza kampanyasının daha geniş kitlelere duyurulması için çalışma başlatılacağına dikkat çekildi.

Programa İçişleri Bakanlığı eski Müsteşarı Kastamonulu hemşehrimiz Metin İlyas Aksoy, Sincan eski Kaymakamı Ali Gün, Keskin eski Belediye Başkanı Hilmi Şimşek ve diğer davetliler katıldı.

Kaynak: kastamonuguncel.com

Bu Yazıyı Paylaşın