altinoz.com.tr

Kara Kediler Uğursuzluk Getirmez

Yolunuzdan kara kedi geçtiğini gördüğünüzde endişe eder misiniz?

Kara (siyah) kediler, ortaçağ döneminde başlayan ve 1600’lerin sonunda, Salem cadı mahkemeleri sırasında bir korku zirvesine ulaşan uzun bir süredir batıl inanç ve şüphe konusu olmuştur.

Peki bu inanışın nedeni ne? Kara kedilerle ilgili daha yaygın olan birkaç yanlış kanıyı çözmeye karar verdik.

Yanılgı 1: Kara Kediler Doğaüstüdür

Ortaçağ döneminde, kara kedilerin kısmen iblis (şeytan) yani dolayısıyla büyücülüğün bir parçası olduğu düşünülüyordu. İnsanların kara kedileri yakalamaya ve öldürmeye başladıkları dönem, talihsiz bir sonuca yol açtı: Kara Ölüm, diğer adıyla hıyarcıklı veba.

Kedi popülasyonunun azalması nedeniyle kemirgen popülasyonu artarken, sıçanların ve farelerin taşıdığı hastalıklar hızla yayılmaya başladı. Siyah kedilerin şeytani olduğunu kanıtlayacak hiçbir kanıt olmamasına rağmen, tarihçiler hıyarcıklı vebanın nedenini kısmen kara kedilerin yaygın şekilde öldürülmesine bağlamaktadır.

15’inci yüzyılda, Amerikalı yerleşimciler kuzeydoğuya köklü bir inançla geldiler. Kara kedilerin cadıların yoldaşları olduğuna ve siyah bir kedi ile görülen herkesin cezalandırılması gerektiğine inanıyorlardı. Sonuçta, şüpheleri kitlesel histeriye dönüştü. Bu da bir yıldan fazla süren Salem cadı mahkemelerine yol açtı ve 19 kişinin asılmasına ve yüzlerce kişinin suçlanmasına veya hapishaneye gönderilmesine neden oldu.

Bugün hala kara kedilerin “cadı” olduğuna inananlar var. Ama bu tür spekülasyonları destekleyecek hiçbir şey yok. Sayısız aile, kara kedilerinin henüz onlara büyü yapmamış sevimli ve sevecen arkadaşlardan başka bir şey olmadığını kanıtlayacaktır.

Yanılgı 2: Kara Kediler Kötü Şans Getirir

1600’lerin sonlarında büyücülük ile olan ilişkisinden sonra, siyah kedi kötü bir ün daha kazandı. İnanışa göre siyah kediler kötü şans getiriyordu.

Eğer kara kediyle ilgili aşağıdaki durumlar oluyorsa kötü şans getirdiğine inanılır:

  • Kara kedi senden uzaklaşıyorsa
  • Kara bir kedinin az önce geçtiği bir merdivenin altından yürünürse
  • Mülkünüzde kara kedi görürseniz
  • Sabahın erken saatlerinde siyah bir kedi ile yolların kesişirse

Evinde kara kedi besleyen insanlar, kötü şans batıl inancına şüphesiz katılmayacaklardır. Japon, eski Mısır, İskoç ve Kuzey Avrupa gibi diğer kültürlerin kara kedileri iyi şans olarak görmesi ise ilginçtir.

Yanılgı 3: Kara Kediler Agresiftir

Ne yazık ki siyah kedilerin saldırgan olduğu yanılgısı, insanları kara kedi yavrularını bırakmaya veya onları evlat edinmekten kaçınmaya zorladı.

Siyah kedilerin daha düşük evlat edinme oranı, barınaklarda yaygın olarak anılan “Kara Köpek Sendromu” kapsamına girmesine neden oldu.

Görünüş, evcil hayvan evlat edinmede büyük bir faktör olarak kaydedildi. Bu nedenle barınaklar ve kurtarma grupları, deneyimli evcil hayvan fotoğrafçıları ve “Gölge Evlat Edinme Günü” gibi özel siyah kedi evlat edinme günleri aracılığıyla kara kedileri teşvik etmek için büyük bir çaba gösteriyor. Biri kara kedi olmak üzere iki kedi birlikte evlat edinildiğinde, bir kedi için evlat edinme ücretinden feragat ediliyor.

Gerçek şu ki, kara kedi çok renkli muadilleri kadar sevimlidir ve kara kedilerin saldırgan, batıl inançlı ya da kötü şans taşıdığını destekleyen hiçbir kanıt yoktur.