tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Geçmiş Olsun, Kira Muhtasarınız % 125 Oranında Arttı

Eşinize, dostunuza telefon açıp dersiniz ki “Sana bir iyi bir de kötü haberim var. Önce hangisini söyleyeyim?” Artık hangisini seçerse o haberden başlarsınız.

Biz de burada artık eş dost olduğumuza göre benim de size bir iyi bir de kötü haberim var.

İyisinden başlıyorum, iyi haber şu: Size bugünlük sadece bir kötü haberim var.

Kötü haber ise şu: Kira muhtasarı ödemeniz % 125 oranında arttı.

NİYE BÖYLE OLDU?

Salgının başladığı ilk dönemde bilhassa esnafın üzerindeki yükü azaltmak için alınan tedbirlerden biri de, aslında iş yeri kira sahiplerinden kesilmesi gereken ama uygulamada, yine iş yeri sahibinden kesiliyormuş gibi görünüp de iş yeri kiracısının ödemek zorunda kaldığı kira stopajının % 20’den % 10’a düşürülmesiydi.

31 Temmuz 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 2813 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile kira stopajının 31.12.2020 tarihine kadar % 10 olarak uygulanmasına karar verildi.

Daha sonra 23 Aralık 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 3319 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile bu süre 31.05.2021 tarihine kadar uzatıldı.

Devamında 30 Temmuz 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 4311 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile süre 30.09.2021 tarihine ötelendi.

Ve sonuçta yeni bir uzatma, öteleme de gelmedi.

BEKLİYORDUK Kİ…

Biz aslında bekliyorduk ki, yaklaşık 14 ay süren bu indirimli kira stopajı, bu uzatmaların devamında tamamen kalkar. Hadi kalkmasa bile en azından kira stopajı oranı artık kalıcı olarak % 10 düzeyinde olur.

Hem haksızca uygulanan bu sistemin etkisi biraz azaltılır, hem de hâlâ daha nerelere düştüğünü çözemeyen esnaf ve tüccar, yaşanan sıkıntıları bir nebze az hisseder.

Kış hareketsizliğinin dalga dalga yayılacağı bir ortamda, kira stopajlarını yeniden % 100 artırarak % 20’lik düzeye çıkarmak, şu ortamda esnafa ve tüccara yapılabilecek en büyük kötülüklerden biri. Çünkü bu artışın olumsuz etkisini hiç beklemeden önümüzdeki ay hissedeceğiz.

Basit bir hesaplamayla, aylık 1.000,00 TL kira ödeyen bir esnaf, geçtiğimiz ay için 111,11 TL kira stopajı ödemişken, bu ay yine 1.000,00 TL kira verecek, ama bu sefer 250,00 TL kira stopajı ödeyecek.

Esnafın geçen 14 ay içerisinde nasıl bir gelir fazlası elde ettiğini ve kira stopajı ödemesini nasıl % 125 daha fazla yapabileceğini, birilerinin açıklaması lazım.

VALLAHİ YAZIK

İnanın şu uygulamaların üzerine yazacak kelime, edilecek söz bulunamıyor. Yazık, vallahi yazık. Size, bize, hepimize yazık.

Uygulamanın bu kadar yanlış yürüdüğü bilinirken, bir de bu uygulamayı yeniden daha da can acıtıcı bir noktaya getirmek, bu ülkenin itici gücü olan esnaf ve tüccara yazık ediyor.

Özetle önümüzdeki ay sakın bize, “Bu ne muhtasarı böyle?” demeyin. Böyle işte.

Bir şey soracaksanız da “Sanayide çalıştıracak eleman bulamıyoruz.” diyen birlik başkanlarınıza neden bu konuda sustuklarını sorun.

“Yakın bir sigara” diyeceğim ama, onu da diyemiyorum.