Emekliye Promosyon Perhizi Promosyon Turşusu

Aslında vergi, iş güvenliği, mevzuat, kanun vb. konularda bu ülkede “Ne yazabilirim? Ne yazmalıyım?” diye düşünmeye hiç gerek yok. Günlük konuları takip edin, beyanatları toparlayın ortaya yazı konusu çıkıyor. Millete dert, dillere de pelesenk olan emekliye promosyon konusu ile ilgili 1 ay içerisinde aynı bakanlığın 2 ayrı bakanının beyanatına bakın yeterli. Bu nasıl bir promosyon konusuysa artık, neredeyse nesiller değişecek, emekliler ölüp gidecek.

BU PROMOSYON PERHİZİ

24.08.2016 tarihli Sabah Gazetesi’nde bir haber.(Bu haber aslında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde de vardı ama, Bakanlık sitesinde Süleyman Soylu dönemi haberlerinin tamamı nedense kaldırılmış.) Diyor ki;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, emeklilerin merakla beklediği promosyon hakkında çalışmaları tamamladıklarını söyledi.

“Emeklilere promosyon konusunda çalışmamızı tamamladık. Tam gündeme getireceğimiz zaman hükümet değişti. Tüm bankalarla ve PTT dahil tüm kurumlarla görüştük. Üç aşağı beş yukarı her şey belli. Hedefimiz iki bayram arasında bu işi bitirmekti ama beceremedik. Hazırlıklarımız tamam, fırsatını bulduğumuz ilk anda hükümetimize çalışmamızı sunacağız. Bankaların asgari olarak kabul ettikleri var, bizim istediğimiz var. Buna ait çok güzel bir formülümüz var. Bunu hükümetimize arz ettikten sonra kamuoyuyla paylaşacağız.”

BU DA PROMOSYON TURŞUSU

Bu açıklama da 23.09.2016 tarihinde yapılmış. Diyor k;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilere promosyon haberlerine ilişkin, “Hükümetin böyle bir müjde verme yetkisi yok.” dedi.

Müezzinoğlu, çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Tekirdağ’da, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşların başkanları ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Bir gazetecinin, emeklilere promosyon verileceği yönünde birtakım haberlerin gündeme geldiğini hatırlatması üzerine Müezzinoğlu, ne bakan olarak ne hükümet olarak kendilerinin emeklilere promosyon adı altında herhangi bir ödenek ya da para verme şanslarının bulunmadığını ifade etti.

Böyle bir yetki ve taahhütlerinin olmadığının altını çizen Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

”Emeklilere promosyon, emekli maaşlarını bankada 1,5 gün ortalama kalması karşılığında hükümetimiz adına biz bankalardan ne kopartabiliriz diye onlara aracılık yapıyoruz. Yoksa bu anlamda bizim hükümetimizin, maliyenin herhangi bir bütçesinden promosyon diye bir ödenek veya durum söz konusu değildir. Biz bankaya paralarını ayın 15’inde yatırıyoruz. O ne zaman alıyor 16’sında. Bir gece parası bankada kalıyor. O zaman da emeklikler diyor ki; ‘benim param sende 1 gece kaldı. Bu param adına bana bir miktar pay ver. Bir hakkım doğuyor burada’.”

Emeklilerin böyle bir düşüncesi olduğunu aktaran Müezzinoğlu, ancak bankaların bu duruma sıcak bakmadığını belirterek, ”Banka da diyor ki; ‘ben senin paranı ayağına kadar getiriyorum ve sana teslim ediyorum ve bundan da hiçbir ücret almıyorum. Esasında transfer komisyonu alıyorum.’ Banka bu hizmeti ücretsiz yapıyor. Ama bir başkası para yatırsa komisyon alıyor. Hükümetin emeklilere yatırdığı paranın emeklilerimizin eline gitmesi için banka burada bir hizmet yapıyor mu, yapıyor. Bu hizmetin karşılığında komisyon hakkı var mı? Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda, var.” diye konuştu.

Emeklilerin güçlü bir müşteri potansiyeli olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, konunun, emeklilerin paralarının bankada kalması sonucu 1 günlük haklarının alınması olduğunu anlattı.

Bazı özel bankaların bu konuda cazip konuştuğunu, ancak bunların şube sayılarının 100 olduğunu, bu durumda ise emeklilerin mağdur olacağının altını çizen Müezzinoğlu, ”Dolayısıyla kamuoyunu doğru bilgilendirmek lazım. O nedenle inşallah çalışmalarımızı bir noktaya getirdik. Burada en güçlü kamu bankaları, en güçlü derken binin üzerinde şubesi olan ve emeklilerimizi mağdur etmemek için tercih etmek zorundayız, onlarla oturuyoruz. O zaman da onlar diyor ki; ‘görev zararı çıkıyor’.” şeklinde konuştu.

GELİNEN NOKTA

Gelinen nokta özetle şöyle: İlk bakanla promosyon alma noktasına gelmiş olan emekliler, son bakanla hesaplarına yatırılan maaşlara komisyon verme noktasına getirilmişler. İnsan gerçekten hayret ediyor. Emeklilerin yerinde olsam maaş çekerken bankalara “Hani, promosyon yatmamış?” diye sormaktan çekinirim, zira belli ki bankalar “Ver komisyonumu” demek üzereler.

Bu Yazıyı Paylaşın