Emekliye 3 Maaş Avans

Çalışma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülen ortak çalışmanın tamamlanmasının ardından, emekliler maaşının 3 katı kadar avans alabilecek.

Emeklilere promosyon için sona yaklaşan hükümet, bu kez avans konusunda çalışmalar yürütüyor. Edinilen bilgiye göre, emeklilerin maaşının 3 katı kadar avans alması konusunda çalışmalar sürüyor. Çalışma ve Maliye bakanlıklarının üzerinde maliyet hesabı yaptığı belirtilen düzenlemenin, çok kısa sürede Meclis’e getirilmesi planlanıyor.

FAİZ YOK, 36 AYDA ÖDEME

Emeklilere faizsiz kredi için çalışmalar devam ederken, ‘avans’ verilmesi de masada. İsteyen emeklilere maaşlarına karşılık belli miktarda avans verilmesi ve faizsiz olarak aydan aya maaşından kesilmesi planlanıyor. Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilere verilecek avansın, sisteme getireceği maliyeti değerlendiriyor. Yapılan çalışmanın önümüzdeki günlerde netleşmesi planlanıyor.

Kısa sürede taslak haline getirilmesi amaçlanan düzenlemenin, Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Çalışmaya göre; isteyen emeklilere SGK’dan avans verilecek. Emekliler, yazılı başvuru yaparak maaşın 3 katına kadar avans isteyebilecek.

Örneğin; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira alabilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak. Emekliler, özellikle yaz ve bayram dönemlerinde yaşadıkları nakit sıkıntısını avans sistemiyle atlatacak. Bankadan çektiği kredide faiz ve masraf ödemek zorunda kalan emekli, bu yüklerden kurtulacak.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın