altinoz.com.tr

Dünyadaki Yeni Salgın Hastalık: Yalnızlık

Dünyada yalnızların sayısı artarken, yalnızlık günde 15 sigara içmiş kadar zararlı.

Dünyada ciddi bir yalnızlık salgını yaşanıyor. ABD’de yakın bir arkadaşı, dostu olmayan insanların sayısı 1985 ila 2004 yıllar arasında üçe katlandı. Paris’te insanların yüzde 50’si, Stockholm’de yüzde 60’ı yalnız yaşıyor. İngiltere’de ise 75 yaş üstü insanların yarısı yalnız. Bunların çoğu da aylardır arkadaşlarıyla veya akrabalarıyla konuşmamış.

Uzmanlara göre, yalnızlık günde 15 sigaraya eşdeğer bir zarar veriyor. Bilim adamları dört tür yalnızlıktan söz ediyorlar; bunları anlamak da, dünyada salgın halini alan yalnızlık hastalığı sorununun nasıl ele alınacağına ışık tutabilir:

  1. Duygusal yalnızlık

Duygusal yalnızların çok fazla sayıda arkadaşı vardır. Ancak bu kategorideki insanlar kendilerini onlara çok yakın hissetmezler.

  1. Sosyal yalnızlık

Sosyal açıdan yalnız insanların bir, iki yakın arkadaşı olabilir. Ama yeterince arkadaşları olmadığı hissiyatındadırlar.

  1. Sosyal ve duygusal yalnızlık

Yüzeysel olanlar da dahil yeterince ilişkiniz olmadığını düşünürsünüz.

  1. Düşük yalnızlık

Bu kategorideki insanların ciddi bir arkadaşsızlık sorunu yoktur ama yine de kendilerini yalnız hissederler.

Duygusal yalnızlık sosyal yalnızlıktan çok daha kötüdür. Çünkü ilişkilerinizin ne kadar iyi olduğu kaç arkadaşınız olduğundan daha önemlidir. Bundan dolayı da az sayıda iyi arkadaşa sahip olduğunuzda kendinizi çok geniş bir sosyal ağa sahip olmaktan daha iyi hissedeceksiniz.

Araştırmacılar ayrıca kadınların erkeklere kıyasla kendilerini duygusal olarak daha yalnız hissettiklerine dikkat çekiyorlar.

Çocukluğunuzda herhangi bir travma yaşadığınız takdirde de kendinizi daha yalnız hissetme olasılığınız artıyor.

Kaynak: fortuneturkey.com-Anahid Hazaryan