altinoz.com.tr

Dünya Üzerindeki En Güçlü Gümüş Üretildi

ABD’de bulunan Vermont isimli bir üniversite bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bugüne dek üretilmiş olan en güçlü gümüşü üretmeyi başardılar. Bilim insanları, ürettikleri gümüşün bilinen en güçlü gümüşten yüzde 42 oranında daha güçlü olduğunu tespit ettiklerini açıkladılar. Bilim insanları, bu malzemenin benzerlerine oranla çok daha güçlü olmasına rağmen elektriksel iletkenliğinde herhangi bir sorun yaşanmadığını söylüyorlar.

Bilim insanları, üretmiş oldukları bu gümüş malzemenin güç ve elektrik akımı taşıma kabiliyetinin, mevcut endüstriyel ve ticari malzemelere oranlar bir hayli yüksek olduğunu açıkladılar. Bilim insanlarına göre üretilen bu gümüş, sektördeki tüm dengeleri alt üst edebilecek nitelikte.

Normal koşullarda bilim insanları, herhangi bir metali güçlendirmek istedikleri zaman çeşitli alaşımlar oluşturuyorlar ancak bu da elektrik iletkenliğinin düşmesine neden oluyor. Bu sefer ise bilim insanları, oluşturdukları gümüşe sadece bir miktar bakır eklediler ve güçlendirme işlemini bu yolla sağladılar. Ekip aynı zamanda, ürünün elektrik iletkenliğinden de bir şey kaybetmemiş oldu.

BU GÜMÜŞLE NELER YAPILABİLİR? 

İlk hedefler; hafifletilmiş uçaklar, verimli güneş pilleri ve güvenli nükleer santraller konusunda kolları sıvadılar.