Daday’da ‘Kara Elmas’ Üretimi

Dünyadaki lüks restoranların bin Eurolara varan fiyatlar ödeyerek kapıştığı trüf mantarı üretiminde söz sahibi olmak isteyen Bakanlık, trüfün doğal olarak da yetiştiği Kastamonu’yu başlangıç noktalarından biri olarak belirledi.

İlk hasadın 5 yıl sonra yapılmasının planlandığını belirten Bakan Eroğlu, “Yöre insanına bu alanda eğitim ve imkân vererek trüf üretiminde Dünya piyasasına hâkim olmak istiyoruz. Bu maksatla Kastamonu için ilk adımı atarak, kara elmas olarak da bilinen trüf ormanını kurduk” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) dünya gıda ve kozmetik pazarlarında binlerce euroya kadar alıcı bulan trüf mantarının ülke ekonomisine kazandırılması için 2014 yılında uygulamaya koyduğu “Trüf Ormanı Eylem Planı” çerçevesinde yurt genelinde trüf ormanları kurmaya devam ediyor.

Bu çerçevede Kastamonu Daday’da trüf mantarı ormanı kurmak maksadıyla ilk adım atıldı. İlk hasadın 5 yıl sonra alınacağı ormandan yıllık 150 bin Euro gelir elde edilmesi hedefleniyor.

486 Adet Aşılanmış Fidan Dikildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, orman köylerindeki vatandaşlarımızın ekonomik kalkınmalarını sağlamak üzere yaptığı çalışmalara bir yenisi ekledi. Bu Daday’da 20 dekarlık alan üzerine 486 adet Tuber aestivum (Yaz trüfü) türü misel aşılanmış meşe fidanı dikerek, trüf ormanı kurma yolunda ilk adımı attı.

Avrupa’da lüks restoranlarda kullanılan ve kilogram fiyatı 300 eurodan başlayarak binlerce euroya kadar çıkan trüf mantarı toprağın altında yumru şeklinde ve yetiştirilmesi çok zor bir mantar olarak biliniyor. İtalya, Fransa, Hırvatistan ve İspanya gibi ülkelerde birçok kişinin geçimini sağladığı trüf mantarının hasadında ise mantarın kokusu için özel yetiştirilmiş köpekler ve domuzlar kullanılıyor.

“Binlerce Dolara Alıcı Buluyor”

Trüf mantarının ekonomik değerine dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu mantarın kilosu piyasada binlerce dolara alıcı buluyor. Bakanlık olarak yöre insanına bu alanda eğitim ve imkân vererek trüf üretiminde Dünya Piyasası’na hâkim olmak istiyoruz. Bu maksatla Kastamonu için ilk adımı atarak, kara elmas olarak da bilinen trüf ormanını kurduk. Bu ormandan 5 yıl sonra ilk hasadı yapmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: Kastamonu Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın