Ceviz Üretimine İlgi Artıyor

Türkiye’nin önde gelen firmaları ceviz yetiştirmek için sıraya girdi. Ceviz rekoltesi her geçen gün yükselirken, ceviz borsaları da kurulmaya başladı.

Türkiye’nin yüzde 70’ini ithal olarak aldığı cevizin hasadında, bu yıl rekolte çiftçinin yüzünü güldürüyor. Geleceğin en güzel yatırımı olarak dikkat çeken cevizin borsaları da kurulmaya başladı. Ülke genelinde ise ceviz ağaçlarının sayısı her geçen gün artıyor.

Bu yılki verimin geçen yıllara göre daha iyi olduğunu ifade eden ceviz yetiştiricileri, cevizin piyasasınında iyi olduğunu belirtti. Kullanım alanı çok geniş olan ceviz meyvesi ayrıca birçok hastalığa da şifa kaynağı oluyor.

İçeriğindeki A, B1, B2, C, E ve K vitaminlerinin yanı sıra gümüş iyonu bulunduran tek meyve olarak bilinen cevizin, ayrıca beyin sağlığı ile zeka üzerinde çok faydasının olduğu uzmanlarca dile getiriliyor. Türkiye’nin ihtiyacının sadece yüzde 30’luk kısmını karşılayabilen yerli üreticiler, ceviz üretiminin teşvik edilmesini istiyor.  Bu seneki ceviz fiyatları ise yeşil kabuklu cevizler, 3.5-4, Bilecik cevizi 8, Sapanca cevizi 10-12, Chandler cevizi de 8-14 lira arası alıcı buluyor.

“EN PAHALI CHANDLER”

Kocaeli’de ceviz tüccarlığı yapan  Recep Ünal, “Burası Türkiye’deki taze ceviz borsası haline geldi. Biz cevizleri üreticilerimizden, bahçelerden toplarız, buraya getiririz. Yeşil kabuklu olarak gelen cevizi, kimi dönem kabuklu, kimi dönem de ayıkladıktan sonra satın alırız. Ayıklayıp, kurutma işleminden geçirdikten sonra, pazarcılarımıza, satıcılarımıza ve Türkiye’nin çeşitli illerine gönderiyoruz. Yeşil kabuklu cevizleri 3.5-4 liraya alıyoruz. Bilecik cevizi 8 lira, Sapanca cevizi 10-12 arası, Chandler cevizi de 8 ile 14 lira arasında bizden çıkar” diye konuştu.

TAZE CEVİZİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Cevizin birçok faydası olduğunu belirten Ziraat Teknikeri Sedat Acar, “Ceviz ülkemizde çok tüketilen bir meyve. En çok tüketilen meyveler arasında. Cevizin Türkiye’de çok yıllara dayanan bir geçmişi var. Türk insanı cevizi çok seviyor. Cevizin kullanım alanı da çok geniş. Gıda üzerinde veya bir tatlı üzerinde kullanımının yanında, kendisi de başlı başına bir şifa deposu olan bir meyve. Cevizin şifa üzerine etkili olduğu belli başlı özellikleri var.

Özellikle çocuklarımızın gelişiminde, zekasında çok büyük bir etkisi var. Beynin ihtiyacı olan gümüş iyonu bir tek ceviz meyvesinde bulunuyor. Ceviz meyvesinin içinde, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi vitaminleri bulunuyor. Yaşlılıkta Alzehimer’i önleyici ve  hafıza geliştirici gibi özellikleri de var. Ülkemizde taze ceviz büyük ilgi görüyor. Zaten ülkemizin ceviz ihtiyacının yüzde 70’i dışarıdan geliyor. Yüzde 30’luk kısmı da tesislerde ayıklanıyor ve halkımız taze olarak tüketiyorlar. Pek kuruya cevizimiz Türkiye’de kalmıyor” şeklinde konuştu.

“GELECEĞE EN GÜZEL YATIRIM”

Ceviz üreticiliği yapan Cemal Özcan ise “Bahçem 8-9 yaşında. Bu yıl ciddi anlamda ürün aldım. Hasat etmedik ama ağaçtaki ürün güzel. Taze tüketime, kuruya verebiliyoruz. Bir insan geleceğine güzel bir yatırım yapmak istiyorsa, ceviz dikmesini tavsiye ediyorum. Uzun yıllar ona bakar. Bu yıl toplam 35 dönümden 15 ton yeşil ceviz alacağımı tahmin ediyorum. Kuruya bu da yaklaşık 5 ton civarında. Kuru cevizin de bu yıl piyasası fena değil. Kuru ceviz 20 liradan satılıyor. Ben yeşil taze tüketime satmayı düşünüyorum. Talep fazla. Bu sene cevizi daha erken topluyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Türkiye’nin önde gelen firmaları da ceviz tarlaları kurmak için sıraya girdi. Özellikle Kayseri, Balıkesir, Bursa, Kocaeli civarında pek çok yatırımcı ceviz bahçesi kurmak için arazi satın alıyor.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın