tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

2 Bin Keçi ‘Mama’ İçin Çalışıyor

İzmir’deki çiftliklerinde bulunan 2 bin keçiden elde ettikleri sütlerle Keçicik Baby Goat markasıyla keçi sütünden bebek maması üretmeye başladıklarını ifade eden Eser Mumcular, “Bu işe 3 ortak girdik. Yaklaşık 20 milyon dolar yatırım yaptık. Üretimi ise Aydın’daki fabrikamızda gerçekleştiriyoruz” dedi.

Her biri uzun yıllar yurtdışında çalışan Eser Mumcular, Metin Seçim ve Engin Yiğit, Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra bebek maması üretmeye başladı. Türkiye’nin ilk keçi sütü bazlı bebek mamasını Keçicik Baby Goat markasıyla ürettiklerini söyleyen şirket ortaklarından Eser Mumcular, 20 milyon dolar yatırım yaparak bu işe girdiklerini vurguladı. Fabrikalarının Aydın’da 10 bin metrekare alanda olduğunu ve 3 bin metrekare kapalı alanı olduğunu söyleyen Eser Mumcular, “İzmir Dikili’de ise 2 bin keçimiz bulunuyor. Keçilerin yemlerinden ürünlerin paketlenmesine kadar her noktasıyla ayrı ayrı ilgileniyoruz” dedi.

4 YIL AR-GE

Keçi sütünden mama üretebilmek için 4 yıl Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını dile getiren Mumcular, “2016’nın 15 Temmuz’unda ilk mamamızı ürettik. Keçi sütü anne sütüne en yakın sütlerden biri olarak gösteriliyor. Biz de bu yüzden bu işin üzerine bir hayli düştük. 3 çeşit mama çıkardık. 0-6 ay, 6-12 ay ve 1.3 yaş arasındaki çocuklar için mamalar ürettik. Fabrikamızda günde 10 ton süt işleyebiliyoruz. Aylık 200 bin kutu mama üretebiliyoruz. Bebek beslenmesi olduğu için şu anda sadece eczanelerde ve bebek ürünleri satan mağazalarda satışlarımız var. İnternet sitelerinden de satış yapılıyor. Marketlerde yokuz. Markamız tanındıktan sonra marketlerde satışlara başlayacağız” dedi.

6 ÜLKE İLE GÖRÜŞME

Keçi sütünün inek sütüne göre 3 kat daha pahalı olduğunun altını çizen Mumcular, “Mamalarımızın yüzde 60’ı keçi sütü. Gerisi protein ve vitaminlerden oluşuyor. Hiç bir katkı maddesi kullanmadık. Türkiye 245 milyon dolarlık mama ithal ediyor. Ayda 2 milyon kutu mama tüketimi oluyor. Yaptığımız yatırımlar biraz da olsa ülkeye de katkı sunmak istiyoruz. 120’ye yakın kişiye istihdam sağlıyoruz. Bebek maması olduğu için son teknoloji ürünler kullandık. 6 ülke ile de ürünlerimizi ihraç etmek için görüşme halindeyiz” diye konuştu.

BEBEK MAMASI TÜKETİMİ DÜŞÜK

Bir keçinin günde 4 ile 7.5 litre arasında süt verdiğini anlatan Eser Mumcular, Türkiye’de bebek maması tüketiminin düşük olduğuna dikkat çekti.Mumcular, “Avrupa’da bebek başına yılda 190 kilogram bebek maması tüketiliyor. Türkiye’de ise 9.5 kilogram seviyelerinde. Son yıllarda pazarda yüzde 20’lik bir büyüme oldu. Biz de 3 yıl içinde pazarın yüzde 10’una hitap etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

HELAL BELGESİNİ AVRUPALI İSTİYOR

Dünyada keçi sütünden bebek maması üreten firma sayısının çok az olduğunu kaydeden Eser Mumcular, “Türk Gıda Kodeksi kalite standartları çerçevesinde bir marka oluşturduk. Helal Gıda Sertifikası aldık. Helal sertifikasını genelde müslüman ülkeler talep etmiyor. İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler önemsiyor. Bu sertifika bir ürünün ne kadar katkısız olduğunun da bir belgesi oluyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi-Burak Coşan