Yöresel Ürünler Rafa Çıkabilecek mi?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın zincir marketlerde yöresel ürünlere raf ayırma zorunluluğu konusunda yerel üreticiler uygulamanın imkânsız olduğunu belirtti.

Ağustos 2017’de bakanlığın tanıdığı sürenin dolması üzerine ‘Yöresel ürünler raflarda yer alacak mı?’ sorusu gündeme geldi. Kastamonu ve çevre illeri baz alındığında yöresel ürünlerin büyük marketlerde de yer almasının düşünce olarak güzel olduğunu ifade eden üretici ve tedarikçiler, çalışmanın uygulama şansı bulunmadığını belirtiyor.

Yöresel ürünlerin rafa değil desteğe ihtiyacı var…

Kastamonu’da faaliyet gösteren yöresel ürün tedarikçisi konumunda bulunan firmalar uygulamadan faydalanma şanslarının olmadığı görüşünde birleşiyor.

Paflagonya Organik işletmesi sahibi Mustafa Afacan, düşünce olarak parlak bir fikir olmasına rağmen yöresel ürünlerin raflarda yer almasının olanaksız olduğunu belirtti. Afacan, yöresel ürünün endüstriyel işlem görmemiş ürün anlamı taşıdığına dikkat çekerek, makinaların devreye girdiği, üretim adetlerinin yükseldiği durumda ortada yöreselliğin kalmayacağına dikkat çekti. Yöresel ürünlerin market raflarına değil destek ve teşvike ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mustafa Afacan, yöresel ürünlerin geçirdiği üretim evrelerinin yansıra raflarına girmesi öngörülen marketlerin koşullarını hiçbir yerel üretici ya da tedarikçinin karşılayamayacağını ifade etti.

 

Yöresel ürünler rafta değil lafta kalır!

‘Süt ürünlerinin yöresel ürün kapsamında market raflarında bahsedildiği şekilde yer alabilir mi?’ sorusunu cevaplandıran Sevsüt firması sahibi Hayati Hamzaoğlu da üretim adetleri olarak da fiyat rekabeti anlamında da imkânsızlığına dikkat çekti. Süt üretiminde günlük 300 tonluk rezervin yetersizliğinden bahseden Hamzaoğlu, yöresel ürünlerin raflarda yer alması fikrinin sadece lafta kalabileceğini söyledi. Büyük endüstriyel üretim yapan firmaların yerel esnaf tarafından da süt üreticileri tarafından da tercih edildiğini belirten Hayati Hamzaoğlu, yerel satış noktalarında bile bunun mümkün olmadığına işaret etti. Kastamonu’da bulunan işletmelerin dolaylı yoldan raflarda yer alabildiğine vurgu yapan Hamzaoğlu, büyük marketler için süt ve süt ürünleri imalatı yaptıklarını söyledi.

 

Kaynak: Gazete İstamonu

Bu Yazıyı Paylaşın