Yakında Kansere İyi Uykular Diyebiliriz

Yaklaşık on yıl süren bir araştırma sonucu bir grup bilim insanı, zararlı yan etkileri olmayan ve kanser tedavisinde kullanılabilecek anti kanser ilacı keşfetti. Profesör Tim Thomas, Doçent Dr. Anne Voss, Profesör Jonathan Baell ve Dr. Brendon Monahan tarafından yürütülen araştırmada, çeyrek milyon kimyasal bileşik incelendi ve KAT6A ve KAT6B adlı birkaç kanser türünü tetikleyen proteinleri hedef alan madde bulunmaya çalışıldı.

Keşfedilen ilacın, radyoterapi ve kemoterapi gibi sağlıklı hücrelere zarar vermediği ve onlar gibi zararlı yan etkileri olmadığı belirtiliyor. Melbourne the Walter and Eliza Hall Institute’den Doç Dr. Thomas ”Yaptığımız araştırma sonucunda kanser hücrelerinin ana kaynağına ulaştık. Bu tedavinin heyecan verici yönlerinden biri, belirli bir tedavi olması ve vücuttaki bütün hücreleri etkilememesi.” dedi. İlaç, KAT6A ve KAT6B adlı proteinlerin mutasyona uğramasını ve kanser hücrelerinin büyümesine sebep olmasını durdurmak suretiyle işliyor.

Senescence (senesans) adı verilen doğal vücut sürecini tetikleyen ilaç, böylece hücrelerin bölünmesini ve büyümesini durduruyor. Kanser hücrelerinde senesansın tetiklenmesiyle, hücrelerin sınırsız büyüme döngüsü kırılıyor ve bir daha uyanmamak üzre etkin bir şekilde “uyutuluyor”. Şu anda geliştirme aşamasında olan ilacın, kanser türlerine göre etkisi inceleniyor.

Kaynak: beyinsizler.net

Çeviren: Kuzey Kılıç

Bu Yazıyı Paylaşın