Türkiye’nin Dijital Gazetecilik Akademisi NewsLabTurkey Açılıyor

Dijital hikâye anlatıcılığı, veri gazeteciliği, bilgi güvenliği, sosyal ağ yönetimi ve dijital gelir modelleri gibi alanlarda gazetecilere yönelik içerikler üretecek olan NewsLabTurkey, 1 Ekim 2018 Pazartesi günü newslabturkey.org adresi üzerinden yayın hayatına başlıyor.

Genel yayın yönetmenliğini Norveç Arktik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sarphan Uzunoğlu’nun, yazı işleri müdürlüğünü ise Toplumsal Bilgi ve İletişim Derneği Başkanı Mehmet Şafak Sarı’nın üstlendiği proje, Türkiye’deki gazeteciler ve gazeteci adaylarının dijital dünyaya entegrasyonuna odaklanıyor.

The Guardian Foundation ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen NewsLabTurkey Türkiye gazetecilik endüstrisindeki kurumsal ve bireysel aktörlere ve geleceğin gazetecilerine, gazetecilik pratikleri konusunda eğitim vermeyi ve onları alandaki gelişmelerden haberdar etmeyi amaçlıyor. Proje dahilinde, dünyada süregelen gazetecilik tartışmaları, yeni geliştirilen gazetecilik teknolojileri, gazetecilik endüstrisinde gelişmekte olan finans modelleri gibi başlıklar uzmanlarca yazılmış özgün içerikler ve dünyanın önde gelen gazetecilik enstitüleri ve bloglarından yapılacak çevirilerle Türkiyeli gazetecilerin ilgisine sunulacak.

Proje, ayrıca gazetecilere yönelik haftalık bir e-bülteni de içeriyor. Ahmet Alphan Sabancı tarafından hazırlanacak olan bültende, dünyada gazetecilik ve yeni medya alanında tartışılan meseleler ve yeni teknolojiler birer bilgi notu hâlinde NewsLabTurkey okurlarına sunulacak.

Yayın kurulunda uzun yıllar The Guardian için haber üretmiş gazeteci Kareem Shaheen’in yanı sıra akademi, sivil toplum, dijital güvenlik, gazetecilik ve yayıncılık alanından Orhan Şener, Arda Çetin, Duygu Uzunoğlu, Kenan Dursun, Can Ertuna, Sergül Taşdemir, Nihan Bora, Şevket Uyanık ve Ramazan Subaşı gibi isimleri de barındıran NewsLabTurkey Türkiye’nin medya krizi ortamında yeni kuşak gazeteciler için güncel bir eğitim materyali, deneyimli gazeteciler için ise kendilerini yenileme imkânı sunmayı umuyor.

Kaynak: mynet.com

Bu Yazıyı Paylaşın