TESK: 197 milyon adet 1 kuruş nerede?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde süper ve zincir marketlerdeki peşin ödemeli alışverişlerde para üstü olarak kuruş ödenmediğini belirterek, “Piyasaya sürülen 197 milyon 139 bin 950 adet 1 kuruş nerede? Halkımız bilinçli davranıp kuruşunu istemeli.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, tasarruf bilincinin artırılması için kuruş kullanımının önemine işaret etti.

Kuruş kullanımının fiyatların yukarı yönlü eğilimini dizginleyeceğini vurgulayan Palandöken, “Etiketlerde kullanılan kuruşlu fiyatlar nakit ödeyen için geçerli değil. Çünkü bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde süper ve zincir marketlerde peşin yapılan alış verişlerde para üstü olarak kuruş ödenmiyor. Piyasaya sürülen 197 milyon 139 bin 950 adet 1 kuruş nerede? Halkımız bilinçli davranıp kuruşunu istemeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyük marketlerin kasalarında kuruş bulundurması gerektiğini kaydeden Palandöken, “197 milyon 139 bin 950 adet 1 kuruş piyasada gözüküyor. Bu yılın 9 ayında 26 milyon 161 bin 600 adet 1 kuruş piyasaya sürülmesine rağmen halen kuruş yok. Kuruşlu para üstünün ödenmesinde vatandaşımız ısrarcı olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Palandöken, alışverişlerde fiş ve raf fiyatlarının iyi takip edilmesi ve fişteki fiyatların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın