altinoz.com.tr

Tartışan Çiftler Birbirlerini Daha Çok Seviyor

Bilim insanları, kavga eden çiftlerin birbirlerini gerçekten sevdiğini söylüyor. Son araştırmalara göre, evli çiftlerin % 44’ü haftada en az bir kez kavga etmenin ilişkilerine iyi geldiğini düşünüyor. Aslında, sık sık tartışan ancak her zaman barışçıl bir şekilde bir araya gelen çiftlerin, birlikte olmaları daha olasıdır çünkü küçük yanlış anlamaya rağmen, sevgilerinin gerçek ve samimi olduğunu bilirler. Tartışmaların ilişki için neden iyi olabileceğini öğrendik.

Sürekli çatışmadan kaçınma kesinlikle uzun süreli bir ilişki kurmanın en iyi yolu değildir. Aksine, tartışırken fikrinizi açıkça konuşabiliyorsanız, bu, sevginizi başka bir düzeye çıkarmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.Yetişkin insanlar kişisel saldırılara ya da bağırmaya başvurmazlar. Bunun yerine, her zaman bir uzlaşmaya varmaya ve ilişkilerini sağlıklı bir argüman yardımıyla geliştirmeye çalışırlar.

TARTIŞMAK UMURUNDA OLDUĞUN ANLAMINA GELİR

Tabii ki, partnerinizin sizi çıldırtan bazı alışkanlıklarına göz yummak daha kolay olurdu. Fakat gelecekte daha iyi bir sonuç elde etmek için tüm acı ve rahatsızlıklara dayanmaya hazır olmanız gerçek sevginizin bir işareti olabilir. Başka bir deyişle, tartışmak daha kararlı olduğun anlamına gelir. Sadece hatırla – ne sıklıkla ailenle ya da kardeşlerinle savaşırsın? Aynı şey eşiniz için de geçerli: eğer çok tartışırsanız ve her zaman üstesinden gelirseniz, bu, büyük resmi sevdiklerinizle birlikte gördüğünüz anlamına gelir.

MÜCADELE İLETİŞİMİ KOLAYLAŞTIRIR

İlişkinize güven oluşturmak için sessiz kalmamalısınız. Aksine, partnerinize açık bir şekilde yaklaşmak, eylemlerinizin sorumluluğunu almak ve birbirinizi dikkatlice dinlemek gerekir. Tartışma, iletişimin en büyük biçimlerinden ve en dürüst olanlarından biri olduğundan, samimiyet, güven ve bağlantı duygularını hızlandırmaya ve partnerinizle daha verimli iletişim kurmayı öğretmeye gerçekten yardımcı olur.

TARTIŞMAK SAĞLIKLI BİR İLİŞKİNİN İŞARETİDİR

Psikologlar sağlıklı ve mutlu bir ilişki için 7 kilit nokta olduğuna inanıyor ve tartışmak bunlardan biri. Aslında, bir çift tartışmazsa, bu bir şeylerin doğru gitmediğinin bir işareti olabilir. Tartışma, çiftlerin kendileri için önemli olan şeyleri ele alarak ve tartışarak değerlerini ve duygularını tekrar gözden geçirmelerine yardımcı olur. Ancak tartışırken daha sağlıklı argümanlar sunmayı ve sesinizi yükseltmemeyi tercih edin.

TARTIŞIYOR OLMAK BAĞLANTINIZI GÜÇLÜ KILAR

Partnerinizle tartışırken kazanmanız veya kaybetmeniz fark etmez. En değerli şey, birbiriniz hakkında ve daha da önemlisi kendiniz hakkında çok şey öğrenmenizdir. Küçük çatışmalar, ikinizin de gerçek doğasını açığa çıkarmasına yardım eder ve partnerinizle nasıl başa çıkacağınızı gösterir. Ve birlikte tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başarırsanız, aranızdaki bağı nasıl güçlendireceğinizi öğrenirseniz

TARTIŞMAK RAHATLATIR

Bir ilişki yaşamak kolay değil. Eğer eşinize önem veriyorsanız, her zaman sınırlarınızı zorlamak zorundasınız. Ve eğer sizin için aynısını yapmazsa, kızgınlık hissetmeye başlayabilirsiniz. Eğer siz susarsanız kızgınlığınız daha da büyür ve partneriniz istediği her şeyi sahip olabileceğini düşünebilir. Sağlıksız bir ilişkiye giden yol budur. Bu problemle başa çıkmanın yolu, olumsuz duygularınızı açığa çıkarmak ve eşit olduğunuzu göstermektir.

TARTIŞIYORSANIZ BİR ARADA KALMANIZ DAHA MUHTEMEL DEMEKTİR

Bazı çalışmalara göre, çiftlerin genellikle yaptığı en büyük hata kaçınmadır- çoğu zaman bir şeylerin yanlış olduğunu hissederiz ama hiçbir şey söylemeyiz. Ve bu zayıf iletişim, ayrılmanın en yaygın nedeni haline geliyor. Hassas konuları tartışmanın ilişkiniz için iyi bir şey yapmadığına inansanız da, aslında bu doğru değildir. Tartışmak, sorunlarınıza odaklanmanıza ve çok büyük hale gelmeden onları çözmenize izin verir. Bu yüzden tartışan çiftler, uzun bir süre birlikte kalırlar.

TARTIŞMAK TUTKULARI ORTAYA ÇIKARIR

Bazı çiftler, şiddet seviyelerini artırdıkları için yoğun tartışmalardan hoşlanırlar. Bilinçaltında, bu insanlar kavgaların sadece tutkularının bir işareti olduğunu bilirler ve anlaşmazlıkları daha da tutkulu bir hale gelir. Eğer ilişkinizi güçlü hale getirmek istiyorsanız duyguları içeride yaşamak yerine zaman zaman dışarı çıkarmayı denemelisniz. Ancak herhangi bir tartışmayı olumlu bir şekilde bitirmeyi unutmayın.

TARTIŞMAK SIKINTIDAN KURTARIR

Birkaç yıldır birlikte olsanız bile, aynı fikirde olmadığınız şeyler illa ki olacaktır. Ve bu hiç de fena değil – yapıcı çatışmalar ilişkinizin kıvılcımını tetikleyebilir ve daha heyecanlı hale getirebilir. Her ikiniz de her şey üzerinde hemfikir olsaydınız sevginizin ne kadar sıkıcı olacağını hayal edin! Bu yüzden tartışmayı da bilin ve argümanları ilişkiniz için yararlı hale getirmeye çalışın.

BONUS: SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE NASIL TARTIŞILIR?

“İyi dövüş” ve “kötü dövüş” arasında bir fark olduğunu ve ilişkiniz için sadece iyi olanın yararlı olabileceğini unutmamak her zaman önemlidir. Tartışmanızı üretken bir tartışmaya dönüştürmek için izlemeniz gereken bazı tavsiyeler şunlardır: Birbirinize saygı duyun. Her ikiniz de kendi zayıf noktalarınız olan insanlarsınız, bu yüzden bel altına vurmayın ve eşinize geri dönülmez biçimde zarar verebilecek şeylere baskı uygulamayın. Özür dile. Eğer yanılıyorsan, itiraf et ve üzgün olduğunu söyle. Bu küçük aksiyon seni daha zayıf hissettirmeyecek. Aksine, partnerinizi hala önemsediğinizi gösterecektir. Konuya bağlı kalın. Asla önceki ilişkileri veya eşinizin önceden yaptığı yanlışları dile getirmeyin. Üçüncü kişileri dahil etmeyin. Arkadaşlarınızı veya akrabalarınızı tartışmanıza dahil etmeniz partnerinizin kendisini izole ve saygısız hissetmesini sağlayabilir, bu nedenle sorunu çözmek için kimseye hitap etmeden önce elinizden gelenin en iyisini yapın.