Tarihi Köprü Çiçek Gibi Oldu

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından restore ettirilen tarihi Küre İkiçay Köprüsü çok güzel bir görüntüye kavuştu.

İl Genel Meclisi Küre Üyesi Mustafa Canbaz, restore edilen köprüyle ilgili şunları söyledi:

“Kurtuluş Savaşı, Milli Mücadele sırasında cepheye malzeme ve cephane taşıma noktasında önemli bir işleve sahip olan Küre İkiçay Köprümüz, Karayolları 15. Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi, Karayolları Sanat Yapıları Baş Mühendisi ve ekibi ile yüklenici firma tarafından yöremize ve ilçemize yakışır bir şekilde restore edildi.

Küre’ye 6 kilometre uzaklıkta olan ve yıllara meydan okuyan köprünün yapımı için gerekli duyarlılığı ve hassasiyet gösteren, restorasyonu için destek olan başta Karayoları Bölge Müdürümüz Özendi olmak üzere ekibine ve restorasyonu üstlenen firmaya, emeği ve katkısı geçen herkese de ilçem adına teşekkür ediyorum.

1899 yılında önceden yapılan ahşap köprü yıkılarak yerine kesme taşlardan iki baş tarafı yığma, ortadan tek ayaklı ve iki gözlü olarak yapılan köprü, tarihi değere de sahip ve bu yeni yol yapılmadan önce yapılan İkiçay Köprüsü, Küre-İnebolu yolunun en önemli bağlantı yeri olarak da büyük önem taşıyordu. Yıkılmaya yüz tutmuş köprünün yapılması ilçemiz ve Ersizler, Ersizlerdere ve civar köyler için de büyük önem taşıyor. Şimdi de çok güzel restore edilerek yapılan köprünün güzel bir şekilde de ışıklandırılmasını istiyoruz. Bu konuda da görevli ve ilgililerden yardım bekliyoruz.”

Kaynak: Kastamonu Gazetesi-Cengiz Muhziroğlu

Bu Yazıyı Paylaşın