Geçen yıl 19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği tarafından doğada yabani olarak yetişen ve toplanması yasak salep bitkisinin (orkide), 2 yıl önce hazırlanan proje kapsamında Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinli olarak sökülüp tarlalara fide halinde dikilerek yetiştirilmeye başlandı. Karşıyaka Mahallesi’nde geçen yıl yapılan ilk üretim ardından bu yıl 11 üretici tarafından 13 dönüm alana salep bitkisi dikildi.

KİLOSU 30 LİRA

Mayıs ayında başlayan hasat dönemi Haziran ayı sonunda tamamlandı. Bu yıl yaklaşık 12 ton üretim yapıldı. Yumruların yaş halde kilosu 30 TL’den satıldı. Bir çok çiftçi ürününü daha hasat etmeden tarladayken satma imkanı buldu. Özellikle elde edilen verim ve fiyatı nedeniyle bölgede salep tarımının daha çok talep görmeye başladığı belirtildi. Salebin çiftçiler için yeni bir ürün olduğunu ifade eden 19 Mayıs Ekolojik Üreticiler Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakkı Karaman, şöyle dedi:

SÖKENLERE AĞIR CEZALAR GELİYOR

“Bölgemizde bu bitki yabani olarak doğada yetişiyor zaten koruma altında ve sökümü kesinlikle yasak. Söken kişilere ağır para cezaları veriliyor. Biz bir proje ile bu bitkinin yasal bir şekilde üretimin yapmaya başladık. İlk yıl deneme üretimi yaptık. Çok olumlu bir sonuç alınca bu yıl üretim alanını genişletmiştik. Bu yıl çok iyi bir üretim oldu. çiftçimizin yüzü gülüyor. Kilosu 30 TL’den alıcı buldu. Bazı çiftçilerimiz daha ürününü hasat etmeden tarladayken sattı. Zaten talep var. Kilosunun 30’TL’den satılması nedeniyle çiftçilerimizden de üretim için talep gelmeye başladı ancak bir kontrollü bir artış yapacağız. Herkes her yerde üretim yapmayacak. Devletimizin kurumlarının kontrolünde bir üretim olmaya devam edecek.”

DONDURMA DA YAPILIYOR
Salep bitkisinin toprak altındaki yumrularının toplandıktan sonra haşlanıp gölgede kurutulduğu ve öğütülerek toz haline getirildikten sonra dondurma yapımında hammadde olarak kullanıldığı belirtildi. Yeni dikim sezonunun bu yıl Ekim ayında başlayıp Şubat ayına kadar devam edeceği ifade edildi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi