altinoz.com.tr

Paşa Paşa Faiz Artıracaksınız, Paşam!

Göğsüm gururla öyle bir kabarıyor ki, yakında helyum dolu balon gibi popom tavana vuracak. MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi’nde payı %1 olan, dolar tahvillerde de payı iyice küçülen, yabancıyı her yatırım yaptığında tokatlayıp hastanelik ettiği için artık “yol gitmez, kervan geçmez” Finans Piyasamızı bir kez daha dünya gündeminin en tepesine taşıdık.

Hakkaten, yeni bir dünya kuruluyor ve Türkiye de o dünyanın yıldızı ya. Bu Dünya’nın adı “Yakında Lübnan ve Arjantin yolcusu olacaklar”. Bizim batışımız öyle Arjantin ve Lübnan gibi sessiz sedasız bir cenaze töreni ardından mezar taşına bırakılan bir iki solgun çiçek demetiyle sonlanmayacak. Tüm dünya duyacak, “Vay be, helal olsun, dövüşe dövüşe battılar” diye arkamızdan ağıtlar yakılacak, manzumeler, taziyeler düzülecek. Destansı bir batış olacak bu!

Sevgili Hükümetimiz Türkiye’yi verilerle oynayarak, sürekli yalan söyleyerek gül gibi yönetebileceğini düşünüyor. Haklıdır da, 18 yıldır yaptı bunları, kimsenin kılı bile kıpırdamadı. “Enflasyon düşüyor” dediler, inandık. “TCMB’nin o kadar çok dövizi var ki biz IMF’ye borç veririz!” dediler inandık. “Yeni hasta sayısı 1.182” dediler, ona da inandık.

Ama devir değişti, Paşam. Yalanlar Rejimi ayakta kaldı, çünkü medya kontrolünü sağlam tutmuştunuz. Kaleciye şut gitmiyordu. Ama, bakın bakalım, bu güzel millet TV’lerde ne seyrediyor artık:

Enflasyona kaç kişi inanıyor? Metropoll sormuş, cevaplar İngilizce olarak burada:

Dediniz ki, Paşam “Faizi düşürecem, enflasyondan kurtaracam sizi!” Töbe töbe, kafire bak. Faize Paşa karar vermez ki, TCMB’nin “araç bağımsızlığı” var, o düşürdü. Bu ülkede “araç bağımsızlığı” olan bir tek babası malum partiye mensup trafik magandaları. Bırakın araç bağımsızlığını, alet bağımsızlığımız bile yok. Ne zaman kaldırıp, kaç kez dölleme yapacaz, ona da Paşam karar verir.

Ama, Paşam, hakkaten sizde mangal gibi yürek var! Yiğidi vur, hakkını yeme demişler. Halk acından kıvranırken, sokaklarda coronaya yakalanırken, Acil Bakım Üniteleri Babaannem’in kabak dolması gibi tıka-basa dolmuşken, dolar/TL 7.30 olmuşken, siz hiç soğukkanlılığınızı bozmadınız. Çünkü, bunların münferit, genel-geçer hadiseler olduğunu Zat-ı Aliniz’in eşsiz tecrübesi ve tüm ulusla organik bütünleşmeniz sezdi.

Siz derhal Lübnan’a koşup Beyrut Limanı’nın inşaatına talip oldunuz. Diyanet İşleri artık askeri birliklerde de “din işleri” birimleri kurup, Mehmetçik’i jurnallayacak, Kanal İstanbul, benim kanal tedavimden daha hızlı ilerliyor.

Gündeme hakim olmak değil, gündemi aşmak, gündem yaratmak ve yoketmek, sizin ustalığınız. Bu millet bu yüzden seviyor sizi Paşam. Bakın, oylarınız sağdan sola okunduğunda nasıl yükseliyor:

Ama derler ya paşam, Akıl Akıl’dan üstündür diye. Sizin de o efsanevi ve ulvi Aklı’nız Üst Akıl’la boy ölçüşemedi. Odin’e şükürler olsun, tersanelerimiz, AVM’lerimiz, markalı inşaatlarımız ve TOGG fabrikası düşman işgali tehdidi altında değil, ama şu TL denilen para birimimiz teslim oldu. Beyaz bayrak salladı. $80 milyar sattınız, olmadı. Bir $10 milyar daha, bir $10 milyar daha, olmadı, olmadı, olmadı. Türkiye’de yabancı para kalmadı, yine hainler TL’ye saldırdılar. Üstelik, Türkiye’den para kaçırmak gibi idam cezası gerektirecek bir cürme teşebbüs edenleri de anında MASAK’a devrettiniz ama, bu Üst Akıl denilen Şeytan nereden TL bulduysa buldu, şortladı da şortladı TL’yi. Öyle bir şortladı ki, şort plajda speedo tong giyen 60 yaşında çapkınınkine benzedi.

Düşman Tuna’yı aştı, karakolları yokladı, Paşam. Kefere birleşti, sizin Milli ve Yerli Savunmanız çöktü. Çünkü, İç Düşmanlar Dış Düşmanlar’la işbirliği yaptılar, Alfa Centauru Federasyonu da onlara destek çıktı. Bunları ne zaman asacaksınız Paşam? Acaba, diyorum, Tramp’a bir telefon sallasanız da, biraz da o mu assa? Bu hafta da dolar/TL yükselirse, özel şirket bilançolarını yırt çöpe at, TUIK ne kadar Abrakadabra yaparsa yapsın, enflasyon da Mars yolcusu.

O kutsal ve öpülesi paçalarınız sıkıştı, Paşam. Siz siz olun, bir kaç gün istirahatgahınızdan dışarı buyurmayın. Çünkü her an Vezirleriniz suratları limon gibi ekşi, ellerini uğuşturarak karşınıza dizilip Devletlü Efendimiz’den FAİZ ARTIRIMI isteyebilir.

Onlara ne cevap vereceksiniz Paşam? Hepsinin kellesini alacak mısınız? Kefere kelle mi istiyor, paça mı? Yoksa %16  faiz mi? Kırk katır mı kırk satır mı?

Çekirge hikayesini bilirsiniz, Paşam. Bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüsünde makam arabası konvoyunda birinin ön camına poster gibi yapışırmış. Sizin çekirgeden yüzbinkat daha akıllı olduğunuza eminiz, Paşam.

O yüzden de, Paşam, paşa paşa faiz artıracaksınız.

Maruzatımı arzeder, ilk uçakla bu ülkeyi-viraneden tüyer ve Karaipler’de TL şortlamaktan elde ettiğim gayri-meşru kazancın tadını çıkartırım.

Kaynak: paraanaliz.com-Atilla Yeşilada

https://www.paraanaliz.com/2020/guncel/pasa-pasa-faiz-artiracaksiniz-pasam-50031/