altinoz.com.tr

Maymunlar Müziği Video İzlemeye Tercih Ediyor

Bilim insanları, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deki Korkeasaari hayvanat bahçesinde beyaz yüzlü saki maymunların tercihlerine dair bir deney yaptı.

The Guardian’ın haberine göre, Glasgow Üniversitesi ve Aalto Üniversitesi’nden araştırmacılar, üç maymunun kaldığı bölüme üç adet sensör ekranı içeren bir tünel yerleştirildi. Tünelde sakiler ses veya görüntü içeren ekranlardan beğendiklerini seçti. Maymunların, seslerin bulunduğu ekranları, görüntü içeren ekranlara oranla iki kat oranında daha fazla tercih ettikleri ortaya çıktı.

VİDEOLAR İÇİNDEN EN ÇOK SU ALTI GÖRÜNTÜLERİ TERCİH EDİLDİ 

Üç ses dosyasından müziğin olduğu kayıt, trafik ve yağmur seslerine oranla daha fazla tercih edildi. Video dosyası bakımından ise maymunların favorisi su altı görüntülerini izlemek oldu. Diğer iki video dosyasında, solucan ve soyut şekillerin gösterildiği belirtildi.

Araştırmacılar, deneyin 32 gün sürdüğüne ve maymunlara bir uyaran tercihi sunması açısından bir ilk olduğunu söyledi. Maymunların sensör ekranları ile etkileşimlerinin kısa sürdüğü ve bu nedenle tercihlerine ilişkin daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi.