Maske, İnsanları Daha Çekici Gösteriyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, kadınların maske takan erkekleri daha çekici bulduğunu ortaya koydu.

Cardiff Üniversitesi Psikoloji Okulu’nda görev yapan araştırmacılar, erkek yüzlerinin çeşitli materyallerle ve farklı ölçüde örtülmesi durumunda karşı cins tarafından ne kadar çekici görüldüğünü inceledi.

Araştırma sonucuna göre tıbbi maskeler erkekleri diğer materyallere nazaran daha çekici gösterirken, en az çekici olan formatın ise yüzün tamamen kapatılması olduğu belirtildi.

Bilişsel Araştırma: İlkeler ve Çıkarımlar isimli dergide yayınlanan araştırma makalesinde elde edilen sonuçların, erkeklerin yüzü örtülmeden önce çekici bulunup bulunulmamasından bağımsız olduğuna vurgu yapıldı.

Ancak bu araştırma, koronavirüs salgınından önce gerçekleştirilen benzer bir araştırmanın sonuçlarıyla ters düşüyor.

‘Hijyenik maske etkisi’

Japonya’da 2016’da yapılan bir bilimsel inceleme, insanların tıbbi maskeleri hastalıklarla ilişkilendirmesi nedeniyle maskeli yüzleri daha az sağlıklı ve dolayısıyla daha az çekici olarak algıladığını ortaya koymuştu. Araştırmada söz konusu çekici bulmama durumu, ‘hijyenik maske etkisi’ olarak tanımlanmıştı.

‘Tıbbi maskeler çekiciliği olumlu yönde etkileyebilecek ‘sorumlu vatandaş’ olma işareti olarak görülebilir’

Cardiff Üniversitesi’nden araştırmacılar, “Tıbbi maskeler hastalıkları akla getirse de, aynı zamanda çekiciliği olumlu yönde etkileyebilecek ‘sorumlu ve ilgili vatandaş’ olmanın bir işareti olarak da görülebilir” ifadelerini kullandı.

Salgının başlamasından sonra yapılan bir başka incelemede de, “Maskeli yüzlerin hastalığı çağrıştırsa da sosyal olarak daha arzulanabilir ve güvenilir bulunabilir” sonucuna ulaşılmıştı.

İngiltere’de maske zorunluluğu getirilmesinden 7 ay sonra, Şubat 2021’de gerçekleştirilen Cardiff Üniversitesi araştırması kapsamında, 43 kadın incelemeye alındı.

160 farklı erkek yüzünü çekicilik bakımından 1-7 arasında puanlamaları talep edilen kadınlara 4 farklı tipte erkek yüzleri gösterildi. Bu tipler, tamamen örtülü yüz, bir defterle örtülü yüz, kumaş maskeyle örtülü yüz ve tıbbi maskeyle örtülü yüz olarak belirlendi.

Deneklere aynı zamanda, “Yüz maskelerinin geçtiğimiz yılda günlük hayatın bir parçası olduğuna” ve “maske kullanmanın koronavirüsün yayılmasını önlemekte etkili olduğuna” katılıp katılmadıkları soruldu. Katılımcıların çoğu, bu sorulara yüksek oranda katıldıklarını söyledi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar, tıbbi maskelerin kumaş maskelerden, kumaş maskelerin ise örtülmemiş yüzlerden ‘çok daha çekici’ bulunduğunu ortaya çıkardı.

Cardiff Üniversitesi uzmanları, söz konusu etkinin ‘yalnızca koronavirüs salgını sırasında geçerli olabileceğinin’ altını çizdi.

‘Hastalık işareti olarak görülen maskeler eskiden itici bulunurdu, şimdi bu değişiyor’

Araştırmanın yazarlarından Dr. Michael B Lewis, söz konusu incelemenin pandeminin maske takanların nasıl algılandığı konusunda ‘psikolojimizi değiştirdiğini’ gösterdiğini söyledi. Lewis, “Maske takan birini gördüğümüzde artık ‘Bu kişi hasta, ondan uzak durmam gerekiyor’ diye düşünmüyoruz” dedi.

Bu durumun evrimsel psikolojiyle ve partnerlerimizi neye göre seçtiğimizle ilgili olduğunu söyleyen Lewis, “Hastalık ve hastalığın kanıtı, eş seçiminde büyük bir rol oynayabilir – daha önce hastalığa dair herhangi bir ipucu, büyük bir iticilik göstergesi olarak görülürdü. Şimdi ise psikolojimizde, yüz maskelerinin artık bir bulaşı belirtisi olarak görülmeyeceği bir değişimi gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıyı Paylaşın