Liman Satışına Danıştay İptali

Danıştay, İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesini bir vatandaşın açtığı dava üzerine, temyiz yolu da kapalı olmak kaydıyla iptal etti. Danıştay’ın iptal kararını Özelleştirme Kanunu’na ve “grup” halinde satış yöntemini yasal bulmamaya dayandırdığı kaydediliyor.

Temyiz yolu kapalı

30-11-2015 tarihli ihale komisyonu kararının yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebi ile Özelleştirme İdaresi aleyhine Danıştay 13. Dairesi’nde açılan 2015/6344 esas numaralı davanın duruşması 2 Mart 2017 tarihinde görüldü ve mahkeme dava konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına itiraz yolu kapalı olmak üzere karar verdi. Mahkeme kararı 3 Nisan 2017 tarihinde taraflara tebliğ edildi.

İnebolu Belediyesi ya da TDİ işletecek

Özelleştirme kararının iptal edilmesinin ve temyiz yolunun kapalı olması üzerine İnebolu Limanı özelleştirmesinde süreç başa döndü. Limanın özelleştirme öncesinde olduğu gibi ya İnebolu Belediyesi’nin ya da Türkiye Denizcilik İşletmesinin işletmesinin söz konusu olduğu kaydediliyor.

Beklentiler boşa çıktı

İnebolu Limanı’nın özelleştirilmesinin ardından Cengiz İnşaat tarafından yapılması hedeflenen kapasite artışı ile birlikte kalkınma yarışında önemli bir avantaj sağlamayı hedefleyen ilimizin bu beklentisi şimdilik boşa çıkmış oldu.

Demiryolu ve yatırımcı gelir mi?

İnebolu Limanı’nın mevcut haliyle kalmasının demiryolu ve ek OSB başta olmak üzere ilimize gelmesi muhtemel birçok kamu ve özel sektör yatırımına olumsuz etki etmesi aşikar. Liman faktörünün devreden çıktığı bir tabloda ilimizin geleceğine dair planların gözden geçirilmesi ve buna göre pozisyon alınması elzem gözüküyor.

Cengiz Holding AÜDAŞ’tan kaybının telafisini istedi

İhalenin hukuk tarafından ihale edilmesinin ardından, limanı 49 yıllığına kiralayan Cengiz Holding ile özelleştirme sürecinde limanın sahibi olan ADÜAŞ arasında yazışmaların sürdüğü kaydediliyor. Satış bedelinin ilk taksidi, limana yaptığı masraf ve ekstra işlerin bedelini isteyen Cengiz Holding’e, ADÜAŞ’ın geçtiğimiz günlerde limanda yaptığı incelemenin sonuçlanmasının ardından belirlenen ödemenin yapılacağı söyleniyor.

Kaynak: Kastamonu Gazetesi

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

Danıştay Dosya Sorgulama Ekran Görüntüsü

Bu Yazıyı Paylaşın