altinoz.com.tr

Kastamonu,Tosya,Taşköprü ve Devrekâni’de Göletlere 20 Bin Sazan Bırakıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen balıklandırma çalışması çerçevesinde, su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, gölet ve barajlardaki mevcut balık stoklarının korunması, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi ve ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması amacıyla İl Müdürlüğümüzce bilimsel temele dayalı balıklandırma metoduyla; 2017 yılı balıklandırma faaliyetleri kapsamında ortalama 1 – 2 gram ağırlığında yaklaşık yirmibin adet Aynalı / Pullu Sazan yavrusu (Cyprinus carpio), Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme Ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğüne bağlı Su Ürünleri Üretim İstasyonu’ndan temin edilerek sağlıklı bir şekilde getirildi.

Bu proje kapsamında İlimiz Merkez Taşlık Göletine 3.000, Taşköprü Küçüksu Göletine 3.000 ve İncesu Göletine 5.000, Devrekâni Terziler Göletine 4.000 ve Tosya Sekiler Göletine 5.000 adet Aynalı / Pullu Sazan yavrusu (Cyprinus carpio) kontrollü bir şekilde bırakıldı.

Göletlere yavru balık bırakma faaliyetine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman YAMAN burada yaptığı açıklamada; “Baraj ve göletlere bırakılan yavru balıkların üreyip çoğalmaları için en az 2 yıl yaşamaları gerekmektedir. Bu nedenle amatör avcılık yapan vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı bir şekilde avcılık yapması gerekmekte olup, bu balıklara bir defa olsun üreme şansı tanımalıyız. Doğal olarak üreyen 1 kg ağırlığındaki bir sazan balığı yılda 200-300 bin yumurta bırakmaktadır. İl Müdürlüğü olarak özellikle balıkların avlanma dönemi, boyu ve yöntemi hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirmek için çaba sarf ediyoruz. Ayrıca İl Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından baraj ve göletlerde sık sık denetimler yapılmaktadır. Avlanma konusunda vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz” dedi.

İl Müdürü YAMAN açıklamasının devamında; “Proje ile gelecek yıllarda su kaynaklarımıza; yayın, kalkan, alabalık, sazan, şabut, kerevit ve mersin balığı başta olmak üzere yeni türlerin üretilip bırakılması gerçekleştirilecektir. İlimizde balıklandırma faaliyetleri kapsamında bu güne kadar; 2013 yılında 30.000 adet, 2014 yılında 210.000 adet, 2015 yılında 119.000 adet ve 2016 yılında 90.000 adet sazan balığı göletlere bırakıldığını” ifade etti.

Kaynak: www.kastamonu.tarim.gov.tr