Kahve Köpüğüne Desen Baskı

İzmirli kadın girişimci Gizem Acar Yavuz’un geliştirdiği, kahve köpüğünün üzerine 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle el değmeden ve kalıp kullanmadan istenilen desenin çizilmesine olanak sağlayan teknoloji, kafeterya, seyahat firmaları, ofis ve otellerden yoğun ilgi görüyor.

Ege Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmanın kurucu ortağı ve genel müdürü Gizem Acar Yavuz, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaparken gıda yazıcıları üzerine çalışmalara başladığını, daha sonra kurduğu ekiple el değmeden uygulanan, kalıba gerek duyulmayan gıda yazıcıları üzerine çalışma yaptıklarını söyledi.

İLGİ ÇOK FAZLA

Geliştirdikleri çeşitli ürünlere patent aldıklarını, bu ürünlerden biri olan ve kahve köpüğüne desen baskısı sağlayan teknolojiyi içeren içecek yazıcısının büyük ilgi gördüğünü dile getiren Yavuz, “3 boyutlu yazıcı teknolojisini gıda ürünlerine uyarladık. Sınırsız tasarım olanağı sunan makineler üzerinde Ar-Ge çalışmaları yaptık. Bunlardan ilki içecek yazıcısı. Bu yazıcının içindeki kartuşta doğal kahve özütleri var, bunlar köpüğün üzerine işleniyor.” dedi.

Bu teknolojiyle kahve köpüğünün üzerine yazı, fotoğraf, logo ya da desen basabildiklerini anlatan Yavuz, yazıcının müşterilerine özgü sunum yapmak isteyen kafeterya, seyahat firması, ofis ve otellerden yoğun talep gördüğünü ifade etti.

Yavuz, şu bilgileri verdi:

“Geliştirdiğimiz üründe telefonunuzdan fotoğraf çekip internet aracılığıyla makineye gönderiyorsunuz ve saniyeler içinde içeceğinizin üzerine baskı olarak size geliyor. Ya da eşinize, sevgilinize sürpriz yapmak istiyorsunuz. Yine aynı yöntemle köpük üzerine aynı çalışma yapılıp size sunulabilir. Bir nevi su üzerine tamamen doğal gıda ürünlerini kullanarak yazı yazıyoruz. Fiyatı 2 bin euro’dan başlıyor ve istenilen donanıma göre yükselebiliyor. Şu ana kadar yaklaşık 30 tane sattık, 300’ün üzerinde de sipariş var.”

Yavuz, Türkiye’de bu makineyi üreten ilk ve tek firma olduklarını vurgulayarak, müşterilerin köpüğün üzerinde resimleri ya da adlarının bulunduğu kahveleri görmekten büyük memnuniyet duyduğunu, bu şekilde servis edilen sunumların müşteriye kendisini özel hissettirdiğini aktardı.

Kaynak: Posta Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın