tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Güçlü İnsanlar Daha Anlayışsız

California Üniversitesi Rady İşletme Fakültesi’nde yürütülen yeni bir çalışmaya göre zenginler gibi güce sahip insanların hataları dolayısıyla başkalarını suçlaması daha muhtemel. Ayrıca bu kişiler, eşitsizlik raporlarına diğerleri kadar üzülmüyor.

Social Psychological and Personality Science bülteninde yayımlanan çalışmada güç, değerli kaynaklar üzerinde kontrol sahibi olmak şeklinde tanımlanıyor. Makalede, güç makamlarında bulunan kişilerin “tercih zihniyetini” benimsemesinin daha muhtemel olduğu bulunmuş; yani bu kişiler daha fazla seçenekleri olmasına karşın (gücün birçok durumdaki tanımı), durumları ne olursa olsun düşük güce sahip diğer insanları halen birçok seçenekleri varmış gibi görüyor. Bunun sonucunda yüksek güçlü bireylerin, yetersiz performans sergilemeleri durumunda diğer insanları suçlaması ve ayrıca onları cezalandırması daha muhtemel oluyor.

Makalenin birinci yazarı olan ve Rady Fakültesi’ndeki doktorasını yeni tamamlayan Yidan Yin, “Tercih zihniyetinde olmak, kişilerin düşünme, hissetme ve davranış şeklini değiştiriyor” diyor. “Düşük güçlü insanlar ile karşılaştırıldığında, yüksek güce sahip insanların diğer kişilerin kısıtlarının farkında olması daha düşük bir ihtimal. Sonuç olarak, insanlar hata yaptığı veya noksanlık sergilediği zaman daha çok suçlama yapıyorlar. Bu yüzden, mevcut hiyerarşiyi daha haklıymış gibi görüyorlar.”

Araştırmada elde edilen sonuçlar, yazarların söz konusu bulguları farklı ortamlarda tekrarlamak üzere yürüttüğü üç farklı çalışmada ortaya çıkmış.