Fitch, Türk Bankalarının 2017 Görünümünü Negatife Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch 2017 için Türk bankacılık sektörü görünümünü durağandan negatife revize ettiğini açıkladı.

Fitch tarafından bugün yayınlanan raporda siyasi riskler ve faaliyet ortamında artan risklere dikkat çekildi. Raporda “Artan risklerin bankaların kredi temel göstergeleri üzerinde baskı yapmasını bekliyoruz.” değerlendirmesine yer verildi. Fitch, kur ve faizde volatilite potansiyelinin arttığına da dikkat çekti.

KOBİ’lere verilen kredilerin toplam portföyün yaklaşık %25’ini oluşturduğu ve yavaş büyümeye karşı duyarlı olduğu belirtildi. Raporda “Kötüleşen güvenlik koşullarıyla turizm sektörü gibi, zayıf TL ve düşük enerji fiyatlarıyla baskı altında kalan enerji sektörü gibi sektörlerden kaynaklı sıkıntılar doğabilir” ifadesi kullanıldı.

Raporda, Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sonrasındaki belirsizliğin uzun vadede ekonomik performans ve bankaların varlık kalitesinde zayıflığa neden olmasının beklendiği ifade edildi.

Raporda bu yılın ilk 9 aylık döneminde %3.3 olan sorunlu kredi oranının 2017 sonunda ılımlı yükselişle %4 civarında olacağı belirtildi.

Fitch tarafından değerlendirilen Türk bankalarının yaklaşık %80’inin negatif görünümde olmasının da görünümün negatife çekilmesinde etkili olduğu vurgulandı.

Kaynak: Bloomberght.com

Bu Yazıyı Paylaşın