altinoz.com.tr

Fitch 3 Türk Şirketinin ve 18 Bankanın Görünümünü Negatife Çevirdi

Uluslararası kredi ve derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings; Türk Telekom, Turkcell ve Coca Cola İçecek A.Ş.’nin ve 18 türk bankasının “durağan” olan görünümlerini “negatif”e çevirdi. Kredi notlarını ise teyit etti.

Fitch’in değerlendirmesi, 19 Ağustos’ta Türkiye’nin BBB- olan uzun dönem yabancı ve yerli para birimi cinsinden kredi notunu teyit ederek, görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdiğini açıklamasını takiben geldi.

T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş, Türkiye Sinai Kalkinma Bankası A.Ş., Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş ve Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş.’nin görünümünün negatife düşürülmesinin, Türkiye’nin görünümünün negatife çevirilmesiyle devletin destek sağlamadaki yeterliliğine yönelik artan bozulma riskini yansıttığını söyledi.

Türkiye’nin BBB tavan kredi notunda olan özel bankalar, Garanti, ING, Türk Ekonomi Bankası, Finansbank, ICBC Turkey Bank, Burgan Bank, Alternatifbank, ve yabancılara ait katılım bankaları Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası’nın negatif görünümlerinin, ülkenin görünümünün değişikliğinden sonra tavan kredi notunun düşürülme olasılığının yükseldiğini yansıttığını söyledi.

Türkiye İş Bankası A.Ş. uzun dönem yabancı ve yerli para birimi cinsinden kredi notu BBB- olarak teyit edildi. Görünüm durağandan negatife çevirildi.

Akbank AG uzun dönem yabancı para birimi cinsinden kredi notu BBB- olarak teyit edildi. Görünüm durağandan negatife çevirildi.

Turkcell ve Türk Telekom’un uzun dönem yabancı ve yerli para cinsinden kredi notunun Türkiye’nin notuyla, Coca Cola İcecek A.Ş’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun ise Türkiye’nin tavan notu ‘BBB’ ile sınırlandığını söyledi.

Kaynak: BloombergHT