En Sevdiğiniz Filmler Beyniniz Hakkında İpuçları Veriyor

Bilim insanları, insan beyninin sırlarını çözebilecek yeni bir ipucu keşfettiler. Buna göre, sevdiğiniz filmler beyninizin nasıl çalıştığıyla ilgili önemli bilgiler içeriyor.

Örneğin, komedi ve aksiyondan hoşlanan kişilerin, gerilim ve belgeseli tercih eden kişilere kıyasla beynin heyecan ve ödülle bağlantılı bölümünde daha fazla aktiviteye sahip olduğu anlaşıldı. Ancak gerilim ve belgesel meraklıların da dikkat ağlarında ve duyusal alanlarda artan aktiviteye sahip olması, onların entelektüel uyarım sayesinde tatmin olduklarını işaret ediyor.

Frontiers in Behavioral Neuroscience dergisinde yayınlanan çalışmaya 129 erkek ve 128 kadın olmak üzere 257 kişi denek olarak katıldı.

Araştırma nasıl yapıldı?

Film tercihlerini ve medya tüketimini değerlendirmek için katılımcılardan sekiz seçenek arasından en sevdikleri iki türü seçmeleri istendi. Bu türler, aksiyon, suç/gerilim, korku, drama, romantik, komedi, belgesel ve bilimkurgu/fantezi olarak listelendi.

En popüler iki kombinasyon komedi/aksiyon ve gerilim/belgesel oldu.

Daha sonra her kişiye, beyin aktivitelerini izleyen elektrotlar takılıyken, filmler izletildi.

Film tercihiniz karakterinizi ele veriyor

Elektrotlar, beynin duygularla ilgili ana işlem merkezi olan amigdalayı izliyor ve beyinde meydana gelen değişimleri kaydediyordu. Buna göre bilim insanları komedi sevenlerin duygusal yönü yüksek bir beyne sahip olduğunu tespit ederken, aksiyon hayranlarının risk almayı seven bir beyin yapısına sahip olduğunu fark etti. Belgesel ve gerilim severler ise daha ağır entelektüel girişimlerle mutlu oluyordu.

Araştırmacılar bu verilerin insan karakterlerini açıklamak için kesin sonuçlar olmadığının da altını çiziyor. Ancak bu konuda yapılacak yeni araştırmaların önünü açacak bir çalışma ortaya çıkmış durumda.

KAYNAK:CHIP
Bu Yazıyı Paylaşın