Emekli Maaşlarında Kesinti

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’nın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında birleştirilmesi sırasında yapılan memur hatalarıyla sistem hataları gerekçe göstererek, bazı vatandaşların emekli maaşlarında kesinti yapıldığını aktardı. Geçiş sırasında aylıkları ‘yanlışlıkla’ fazla hesaplandığı belirtilen emeklilerin yıllardır aldıkları maaşların, vatandaşalr bilgilendirilmeden 200-250’şer lira kesilmeye başlandığı ifade edildi.

Sözcü’nün haberine göre, uygulamadan habersiz bankadan çektiği emekli aylığının azaldığını gören emeklilerduruma tepki gösterirken, birçok emeklinin kesintinin eczane ve hastane katılım paylarından kaynaklandığını zanneti aktarıldı. Uzun süredir emeklilerin şikâyetlerine neden olan maaş kesintisinin son örneğini yaşayan Bağ-Kur emeklisi bir yurttaş yaşadığı sorunu anlattı. Vefat eden eşinden kalan bin lira emekli aylığından geçen yıl önce kasım ayında, daha sonra da aralık ayında 200’er lira kesinti yapıldığını belirten emekli, kesintinin nedenini öğrenmek için telefonla aradığı SGK il müdürlüğünden aldığı cevabı paylaştı.

“Kesintiler devam edecek”

SGK yetkililerinin maaşı kesilen bir emekliye yaptıkları açıklamada, “SGK genelinde 2011 yılında bir bilgisayar sistemi değişikliği olmuştu. Yeni sisteme geçilirken maaş katsayıları yanlış girilmiş. O nedenle 2011 yılından bu yana size fazla ödeme yapılmış. Bu hata 2017’nin Ekim ayında fark edildi. Fazla ödeme, diğer emeklilerin de maaşından kesilmeye başlandı. Hata nedeniyle size bugüne kadar toplam 1.400 lira fazla ödeme yapılmış. Bu fazla ödeme sıfırlanıncaya kadar her ay emekli aylığınızda 200 ila 250 lira kesilmeye devam edecek” ifadeleri dikkati çekti.

“Haber dahi verilmiyor”

Emeklilere, çalışanlarda olduğu gibi aylıklarına karşılık herhangi bir bordro verilmediğinden dolay birçok emekli gerçek maaşının ne olduğunu bilemiyor. SGK’nın aylıklardan kesinti yapmadan önce hatalı durumun düzeltileceğine ve kesinti miktarına dair emeklilere mektup, telefon ya da benzer bir yöntemle bilgi vermemesi için aylığını takip etmekte zorlanan emeklilerde ciddi tepkilere neden olduğu kaydedildi.

Eczane ve hastane katılım payı kesintileri nedeniyle hemen her ay hesaplarına farklı tutarda aylık yatan emekliler, hata kaynaklı kesintileri araştırma yapmadığı sürece anlayamıyor.

Bir SGK yetkilisi, maaş yanlışlıklarının SGK memurlarının bireysel hatalarıyla üç farklı kurumun bilgi işlem sisteminin birleştirilmesi aşamasındaki uyumsuzluklardan kaynaklandığını söyledi. Yaklaşık 11 milyon emekli dikkate alındığında maaş kesintisi yapılan emekli sayısının çok fazla olmadığını ifade eden yetkili, “Hatanın yıllar sonra olsa da düzeltilmesi güzel bir şey. Hak edilenin üzerinde fazladan yatan paralar geri alınıyor. Kimsenin hak ettiği gerçek aylığından bir kesinti yapılması söz konusu değil” dedi.

Kaynak: t24.com.tr

Bu Yazıyı Paylaşın