Çölü Güneş Paneli ve Rüzgar Türbiniyle Doldurmak ‘Yağmur Getirebilir’

Dünyanın enerji sorunu üzerine kafa yorduysanız aklınıza “Neden tüm dünyanın elektrik ihtiyacını karşılayacak kadar güneş panelini tek bir noktada toplamıyoruz?” gibi fikirler gelmiş olabilir. Bu fikir lojistik açısından altından kalkması zor bir proje olsa da bilimciler böyle bir durumun etkilerinin nasıl olacağı konusunda incelemeler yapmaya başladı. Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar, Sahra çölünde 9 milyon kilometrekarelik bir alana güneş ve rüzgar panelleri inşa edilmesi halinde ne gibi sonuçlarla karşılaşacağımızı gösteren simülasyonlar üzerinde çalıştı.

Dünyanın tüm elektrik ihtiyacı karşılanabilir

Özellikle Sahra çölü ve güneydeki daha sulak araziler arasında bulunan Sahel bölgesinin iklim değişikliğine çok müsait olduğu keşfedildi. Simülasyonda bölgeye üç terawatt elektrik üreten rüzgar tarlası ve 79 terawatt elektrik üreten güneş tarlası kurulması durumunda oluşacak değişiklikler gözlemlendi.

Öncelikle 80 terawatt elektrik, dünyanın mevcut ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor. Artan elektriğin Afrika’ya içme suyu sağlamak için deniz suyunu arıtmak gibi işlerde kullanılabileceği belirtiliyor.

Sahra bitki örtüsüyle kaplanabilir

İklim üzerindeki etkiye bakacak olursak; rüzgar türbinleri bölgedeki rüzgarı az da olsa yavaşlattığı için Sahel bölgesinde nemin artmasına sebep oluyor. Güneş panelleri ise yüzeydeki ısıyı 2 santigrat artırarak havanın daha hızlı bir şekilde yükselmesini sağlıyor. Böylece hızla yükselen nemli hava bölgeye normalden daha fazla yağmur yağmasını sağlıyor.

Yağmurlar zamanla bölgede bitki örtüsünün artmasına yol açıyor. Büyüyen ağaçlar rüzgarı daha da yavaşlatıyor. Ayrıca topraktan aldığı nemi havaya veren ağaçlar bölgede yağmur oluşumuna da katkıda bulunuyor. Böylece çöl bir süre sonra bitki örtüsüyle kaplı, yağış alan bir alan haline geliyor.

Tabii ki bugün böyle bir projeyi hayata geçirmek oldukça zor. Yakın zamanda Sahra çölünün yenilenebilir enerji tarlalarıyla kaplanması pek olası bir senaryo değil. Ancak gerçekleştiği taktirde bu işlem bölgenin önce iklimini sonra ekonomisini sonra da kültürünü kökten değiştirebilir.

Kaynak: dunyahalleri.com-Semih Sönmez

Bu Yazıyı Paylaşın