altinoz.com.tr

Çalışırken Müzik Dinlemek Yaratıcılığı Kısıtlıyor

Müzik dinlemenin yaratıcı performansa etkilerini inceleyen bilimciler, çalışırken müzik dinlemenin performansı düşürdüğünü tespit etti.

Arkadaşlarınıza yaratıcı işler yaparken müzik dinlemenin performanslarını nasıl etkilediğini sorsanız hem olumlu hem de olumsuz etkilere dair yanıtlar almanız mümkün. Araştırmacılar bu durumu test etmek için bir deney hazırladı. Deneyde katılımcılara bazı kelimeler arasındaki ilişkiyi bulmaları söylendi. Bu görevi gerçekleştirirken müzik dinleyen katılımcıların daha düşük performans gösterdiği, ortam sesi dinleyen katılımcılarda ise ciddi bir etkiye rastlanmadığı ifade edildi.

Deneyde katılımcılara el, laptop ve pazar gibi üç kelime verildi. Bu örnekte bu üç kelimeyi birleştiren kelime olarak çanta kelimesinin bulunması gerekiyor. Ortak kelimeyi bulmaya çalışan katılımcılar önce bu işlemi tamamen sessiz bir ortamda gerçekleştirdi. Ana dili İngilizce olan katılımcılara önce İspanyolca sözlü daha sonra İngilizce sözlü ve son olarak enstrümantal şarkılar dinletildi. Daha sonra katılımcılar aynı görevi bir de kütüphane ortamı sesi dinleyerek gerçekleştirdi.

Müzik performansı düşürüyor

Deneyin sonucunda katılımcıların müzik dinlerken çok daha düşük performans gösterdiği görüldü. Müziğin sözlerinin dili ya da enstrümantal olması durumunda performansta bir değişim olmadığı ifade edildi. Her tür müzikte performans düşüşü tespit eden ekip, ortam sesinin ise performansa bir etkisi olmadığını belirledi.

Araştırmacılar müziğin sık sık ton ve perde değiştirmesi sebebiyle dikkat dağınıklığına sebep olduğunu, ortam sesinin ise daha durağan olduğu için performansa etki etmediğini düşünüyor. Araştırmacılar deney sonucunda, müziğin yaratıcılığı artırdığı yönündeki inanışın gerçeği yansıtmadığını ve yaratıcı işler yapılırken müzik gibi sıkça değişiklik gösteren seslerden uzak durulması gerektiğini belirtti.