altinoz.com.tr

Bazı Gezegenler, Yaşam İçin Dünya’dan Daha İyi Olabilir

Dünya, belki de evrendeki en iyi gezegen olmayabilir. Araştırmacılar güneş sistemimizin dışında, yaşam için daha iyi koşullar barındırabilecek iki düzine gezegen belirlemişler. Bu gezegenlerden bazıları, kendi güneşimizden bile daha iyi olabilecek yıldızların etrafında dönüyor.

Washington State Üniversitesi’nde çalışan bilim insanı Dirk Schulze-Makuch önderliğinde yürütülen ve geçenlerde Astrobiology bülteninde yayımlanan bir çalışmada, muhtemel “süper yaşanabilir” gezegenlerin özellikleri açıklanıyor. Bu gezegenler arasında Dünya’dan daha eski, biraz daha büyük, biraz daha sıcak ve muhtemelen daha fazla su barındıran gezegenler de var. Yaşam, güneşimize göre daha yavaş değişen ve daha uzun ömürleri olan yıldızların etrafında dönen gezegenler üzerinde de daha kolay gelişebilir.

Süper yaşanabilir gezegenlerde en iyi 24 adayın tümü de 100 ışık yılından daha uzakta yer alıyor. Fakat Schulze-Makuch bu çalışmanın; gelecekte NASA’nın James Web Uzay Teleskobu, LUVIOR uzay gözlemevi ve Avrupa Uzay Ajansı’nın PLATO uzay teleskobundan yapılacak olanlar gibi gözlemlerin buraya odaklanmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

WSÜ ve Berlin Teknik Üniversitesi’nde çalışan Profesör Schulze-Makuch, “Yeni uzay teleskoplarının gelmesiyle beraber, daha fazla bilgi elde edeceğiz. Bu yüzden, bazı hedeflerin belirlenmesi önem taşıyor” diyor. “Karmaşık yaşam için en umut vadeden belirli gezegenlere odaklanmamız gerekiyor. Fakat ikinci bir Dünya aramaya fazla takılmamalıyız çünkü yaşam için bizimkinden daha uygun şartlar taşıyan gezegenler olabilir.”