altinoz.com.tr

Avustralya Yağmur Ormanları İki Kat Daha Hızlı Ölüyor

Yeni bir araştırmaya göre Avustralya yağmur ormanlarındaki ağaçlar, küresel ısınmanın etkisiyle 1980’lere göre iki kat daha hızlı ölüyor. Bu, depoladıkları karbonu geri yayma hızının da iki kat daha arttığı anlamına geliyor.

Avustralya’nın tropik yağmur ormanları ağaçları, küresel ısınma nedeniyle 1980’lerden bu yana, iki kat daha hızlı ölüyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, tropikal ormanlar, emdiklerinden daha fazla karbondioksit salmaya başlayabilir.
Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarı bilim insanları, kuzey Queensland‘daki tropik ağaçların ortalama ömrünün son 35 yılda yaklaşık yarı yarıya azaldığını tespit etti. Söz konusu bulgular farklı türler ve yağmur ormanları arasında da tutarlıydı.
Oxford ve James Cook üniversitelerinin yanı sıra, Birleşik Krallık, Peru, Fransa ve ABD’den bilim insanlarının oluşturduğu küresel ekibin uzun yıllara dayanan verilere dayanarak yaptığı araştırmada, yağmur ormanları gibi doğal sistemlerin iklim değişikliğine on yıllardır yanıt vermiş olabileceğine ve dünyadaki diğer tropik ormanların ölüm oranında benzer bir artış yaşayabileceğine dikkat çekildi.
Depolanan karbon da iki kat hızlı atmosfere dönüyor
Oxford Üniversitesi’nde tropikal orman ekoloğu ve çalışmanın baş yazarı olan David Bauman, ağaç ölümlerinde bu kadar belirgin bir artışı tespit etmenin şoke edici olduğunu söyledi: “Ölüm riskinin devamlı olarak iki katına çıkması, ağaçlarda depolanan karbonun atmosfere iki kat daha hızlı geri döndüğü anlamına geliyor.”
Çalışmanın ortak yazarı olan Oxford profesörü Yadvinder Malhi ise Avustralya’nın yağmur ormanlarındaki değişiklikleri, son yedi yılda dört kitlesel ağarma olayına maruz kalan Büyük Set Resifi’ndeki mercanlarla karşılaştırılabileceğini kaydetti.
“Araştırmalarımız, resiflerden kıyıya baktığınız zaman Avustralya’nın meşhur yağmur ormanlarının da süratle değiştiğini gösteriyor. Ek olarak, belirlediğimiz muhtemel itici etken olan küresel ısınmanın atmosferde yarattığı kurumanın artan etkisiyle, dünya genelinde tropik ormanlarda gerçekleşen ağaç ölüm oranlarında benzer artışların meydana gelebileceği görülüyor. Öyleyse, tropik ormanlar yakında karbon kaynakları haline gelebilir ve küresel ısınmayı 2C’nin altında sınırlama mücadelesi hem daha acil hem de daha zor hale hale gelir”.

Büyük set resifindeki kitlesel ağarma gibi

Avustralya Botanik Bilimleri Enstitüsü’nde kıdemli araştırma bilimcisi olan Russell Barrett de aynı kanıda. Barrett, kitlesel ağaç ölümlerinin “Büyük Set Resifi’ndeki kitlesel mercan ağarma olayları kadar net ve keskin” bir iklim uyarısı olarak anlaşılması gerektiğini söyledi.

Araştırmanın ormanların karbon depolama potansiyelinin yeniden düşünülmesine neden olabileceğini belirten Barrett, “Ağaç ölümü riskinin iki katına çıkması, ormanlarımızda depolanan karbon miktarına ve orada ne kadar kalacağına ilişkin hesaplamalarımızı önemli ölçüde değiştiriyor” dedi.

Çalışmada , 24 kuzey Queensland ormanındaki 8300’den fazla ağacın verilerini incelendi.

2020’de yapılan bir araştırma, tropik ormanların atmosferden artık daha az karbon emdiğini ve bunun da iklim bozulmasının hızlanma olasılığını artırdığını bulmuştu. Bütün bu çalışmalar karbon yutaklarının kaybını önlemek için karbon üreten faaliyetlerin çok daha hızlı kesilmesi ihtiyacına işaret ediyor.

Amazon ormanlarında yürütülen başka araştırmalar da benzer sonuçlara işaret ediyor. Araştırmacıların yaptığı hesaplar, son on yıllar içerisindeki ağaç ölümlerinin artmasıyla ortaya çıkan biyokütle kaybının, yeni büyüyen ağaçların devreye girmesiyle dengelenemediğini açığa çıkardı. Bu durum, ölüm oranındaki artışın, bu ormanların karbon emisyonlarını dengeleme potansiyelinde kesin bir düşüşe dönüştüğünü gösteriyor.

Barrett, çalışmanın kuzey Queensland’deki tropik ormanlara odaklanırken, kuruyan atmosferin tüm Avustralya bitki topluluklarını etkilediğini ve bir dizi habitatta daha fazla çalışma yapmanın gerektiğini de vurguladı.