altinoz.com.tr

Ordu’ya Konteyner Limanı Yapılıyor

Ordu Büyükeşhir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 3 aşama halinde yapılacak limanın 18 metre derinlikte, 1.850 metrelik rıhtımı ile Karadeniz’in en büyük çapta konteyner limanı olacağını, bunun yanında dalgakıranın iç kısmında 1.150 metre uzunlukta ve 22 metre derinliğiyle başka bir rıhtım olanağı da sağlayacağını vurguladı.

Bölgeye canlılık getirecek

Ünyeport liman projesinin 1,8 kilometre karelik bir kısımda uygulanacağını, bütün Karadeniz Bölgesi’ni etki alanına alacağını ve ayrıca Türk Cumhuriyetleri’ne de hizmet verecek bir yatırım olacağını kaydeden Yılmaz, ”Limanda kruvaziyer yolcu gemileri için terminal tesisleri, Ro-Ro iskelesi, liman vasıtaları, kurtarma istasyonları, pilotaj ve liman idareleri, römorkörler, kara ve deniz itfaiyesi, sahil güvenlik gibi yan işletmeler için tesisler ve rıhtımlar olacak. Ünye Limanı, konteyner içini boşaltma, doldurma ve ardiye hizmetinde bölgeye canlılık getirecek. Özel gemiler ve özel deniz vasıtaları gibi derin su ihtiyacı olan deniz vasıtaları buradan yararlanabilecek. Limanda hemen hemen 18.000 ton çelik kazık kullanılacak. Türkiye’nin yanında Karadeniz’e sınırı olan Ukrayna, Rusya, Moldova, Bulgaristan, Gürcistan ve Romanya’ya, Türk Cumhuriyetleri’ne hizmet verecek olan liman sayesinde ihracat daha kolay olacak” dedi.

2017 yılında yapımı başlanacak

Mevcut durumuyla hizmetini devam ettiren Ünye Limanı’nda artık, işlenmiş ve işlenecek ağaçlar, yakmaya mahsus ağaçlar ile kereste ve benzeri ürünlerin ithalatının olabileceğini, bununla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yazısının Haziran ayında Resmi  Gazete’de yayımlandığını ve yürürlüğe girdiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, bundan böyle Ünye Limanı’ndaki ticaret kapasitesinin büyük oranda artmasını bekliyoruz şeklinde konuştu. Ünye Limanı’nı devralındığı günden itibaren Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, limanın gelişimine ve buradaki ticareti artırmaya dair çalışmalar devam ettiğini söyleyen Yılmaz, yeni alınan bu kararla Ünye Limanı’nın bölgede mevcut ticari canlılığı artıracağını kaydetti.

300 milyon TL’ye mal olacak

İlk defa Osmanlı İmparatorluğu zamanında gündeme taşınan hemen hemen 600 kilometrelik Akdeniz- Karadeniz yolunun tamamlanmasıyla birlikte Akdeniz ve İç Anadolu’dan Karadeniz’e ulaşımın daha da kolaylaşacağını belirten Yılmaz, bu yoldan 40 ilin faydalanacağını, turizm potansiyeli yüksek olan Ordu’nun ihracatının artacağını söyledi. Bu yolla Türkiye’nin alternatif pazarlara açılacağını söyleyen Yılmaz, Türki Cumhuriyetlere olan ihracatın ivme kazanacağını ifade etti. Yılmaz, 2017 yılında başlanacak konteyner limanın 300 milyon TL’ye mal olacağını ifade etti.

unyeport

Kaynak: Deniz Haber Ajansı